23 Ağustos 2014 Cumartesi

Barut ağacı
Barut ağacının faydaları, kullanımı ve yapısal özelliklerini ele aldığımız yazımız siz değerli okurlarımız için itinayla hazırlanmıştır. makalemizden yararlacağımızı umyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Barut Ağacı

 

Barut ağacı (Frangula alnus), cehrigiller familyasından 4-5 m’ye kadar boylanan yaprak döken yavaş gelişen bir bitki türü. İskandinavya’dan Kuzey Afrika’nın güneyi ve Türkiye’de Kuzey Anadolu’da dağlık bölgelerdeki nemli ormanlık sahalarda sakallı kızılağaç, doğu kayını ve adi gürgen türleriyle birlikte yer alır. Nadiren 7 m’ye kadar genelde ise 3 m’ye kadar boylanan çalı veya ağaççıklardır.

Yavaş büyüyen bir bitki olmasına karşın kolaylıkla yetişir.Orman yangınları sonrası yanan alanın yeniden oluşmasında ve otlanmasında büyük rol oynar. İyi bir arı bitkisidir ve bir çok kelebek larvasının besinini oluşturur.

Çiçekler Mayıs ile Haziran aylarında gelişir. Tohumlar Ekim-Kasım aylarında olgunlaşır. Çiçekler erdişidir, tozlaşma böcekler vasıtasıyla sağlanır. Yarı gölge ya da yarı ışık ortamlarda nemli veya ıslak toprakları tercih eder. Yaşam alanını bataklıklar genellikle nemli fundalıklar, nemli açık ormanlık ve turbalık alanlar oluşturur.

İçeriğinde,  Antraglikozidler, tanen, saponin, acı maddeler, şekerli komponentler, elma asidi, frangul asidi, glikofrangulin gibi mineral ve alkolidler bulunmaktadır. 
Özellikle, Barut ağcının yıllanmış kabukları taşıdıkları antrakinon türevleri nedeniyle kalın bağırsakta su emilimini engelleyip müshil olarak kuvvetli bir etki yapar.

 

Barut Ağacı Faydaları


Kronik kalın bağırsak kabızlığı, kara ciğer hastalıkları, sarılık, siroz, basur vs. hastalıklarda kullanılır.Haricen; cerahatlı yaralar, çıban ve deri hastalıklarını yıkamada kullanılır. Kabuklarda yumuşatıcı muhtevasında bulunan antron glikozid, bir yıl bekletildikten sonra antrahinon glikozidi glikofranguline dönüşür.Barut ağacı kabukları bir yıl bekletilmeden evvel kullanılacak olursa kusturucu olur.

  • İdrar söktürücü etkisi ile kabızlığa karşı etkili bir müshildir. 
  • Spazm çözücüdür. 
  • Sarılık, siroz gibi karaciğer hastalıklarında faydalıdır. 
  • Dolaşım bozukluğu, gut, hemoroit şikayetlerine karşı da etkilidir.

 

Barut Ağacı Nasıl Kullanılır

Orta yaşlı dallarının kabukları 1 yıl bekletildikten sonra toz haline getirilerek suda kaynatılmak suretiyle çayı yapılarak içilebileceği gibi bu çay haricen yaralara pansuman yapılarak yaraların iyileşmesinin hızlandırılması için de kullanılabilir.  

 

Barut Ağacı Çayı

 

Barut ağacının taze kabuklarının kusturucu etkisi vardır, bu özelliğinden faydalanmak isterseniz taze kabuklarını kullanabilirsiniz. Barut ağacının orta yaşlı olan dallarının kabukları 1 sene bekletildikten sonra toz şekline getirilip su içerisinde kaynatılarak çayı hazırlanır.

Hazırlanan çay yaralara pansuman amaçlı olarak haricen de kullanılır. Barut ağacı iyi bir idrar söktürücü olup, vücuttaki ödemin atılmasını sağlar. Kabızlığı gideren barut ağacı, müshil etkisine sahiptir.

Karaciğere çok faydalı olan barut ağacı, sarılık ve siroz rahatsızlığına faydalıdır. Barut ağacı dolaşım problemi, bozukluğuna iyi gelir.Hemoroit rahatsızlığına da iyi gelir barut ağacı. Barut ağacı gut hastalığına da iyi gelir. Barut ağacı spazm çözücüdür.

Makalemizn sonuna gelirken yazımızın sizler için faydalalı olduğunu ümidediyor vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyoruz.Bir sonraki makalemizin dikkatinizi çekeceği düşüncesiyle okumanızı tavsiye eder iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makalemiz: BASUR OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder