23 Ağustos 2014 Cumartesi

Basur otu

Basur otunun yapısal özellikleri ve faydaları hakkında derlediğimiz makalemiz siz değerli bitkilerimiz.org okurları için özenle hazırlanmıştır. Yazımızdan yararlanabileceğiniz ümidiyle iyi okumalar dileriz.

 

 

 

Basur otuBasur otu (Ranunculus ficaria),  Düğünçiçeğigiller familyasındandır.10-20 cm boylarında, yatık gövdeli, çok yıllık, otsu bir bitkidir.Kökleri uzun yumruludur, parmağa benzer. Saplı yapraklarıysa yumurta yada kalbe benzer.

Mart –nisan aylarında 7-13 taç yapraklı parlak sarı çiçekler açar. Bu “parlak sarı”lık, bitkinin taç yapraklarını adeta “yağ”lanmış gibi gösterir.  Nemli ortamlarda 800 m yüksekliğe kadar yetişir, Kuzey, Batı ve Güney Anadoluda yaygındır.

Bileşiminde ranuncilin, protoanemonin gibi lakton türevleri, ficarin ve uçucu yağ bulunur. Kökleri yumru şeklinde ana kökler ve saçak şeklindeki yan köklerden oluşur. Ayrıca C vitamini içerir.

 

Basur Otunun FaydalarıBasur hastalığına iyi gelip basur memelerini yok eder, bununla ilgili rahatsızlıkları tamamen giderir. Mikrop öldürücü etkisinden dolayı yara ve kesiklerin kenarlarını temizlemekte de kullanılabilir. Zehirli bir bitki olduğu için dahilen kullanılmaz.

 

Basur Otu Nasıl Kullanılır

 

Birleşimindeki Kanunkulin türevleri; Protoanemonin ve ane-monin gibi toksit etkileri yüksek bir yağ içeriğine sahip  zehirli bir madde  olduğundan basur otu; dahilen kesinlikle kullanılmamalı, haricende kullanımı hususunda bir uzman tavsiyesi alınmalıdır.
Kökü kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra basur memelerine sürülerek kullanılır. Ayrıca, mikrop öldürücü etkisinden dolayı yara ve kesiklerin kenarlarını temizlemekte de kullanılabilir. Zehirli bir bitki olduğu için dahilen kullanılmaz.

 

Basur Otu Merhemi


Taze kökleri ishal giderici, yara iyileştiricidir. 5 gram Basur otu özüyle 50 gram kavak merheminin havanda iyice karıştırılıp dövülmesiyle oluşan merhem haricen basur memelerine sürülür.Günde iki kez sürülürse iyileşme görülür.

Basur otunun yapısal özellikleri ve faydalarını incelediğimiz makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir sonraki yazımızda yaban havucu olarak bilinen behmennin özellikleri incelenmiştir. Dikkate değer bir makale olduğunu hatırlatır iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz: BEHMEN


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder