23 Ağustos 2014 Cumartesi

Behmen (yaban havucu)


Yaban havucu olarak bilinen behmenin faydaları ve yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine itiniyla hazırladığımız yazımızın sizlerin de yararlanabileceği düşüncesiyle beğeninize sunulmuştur İyi okumalar.

Behmen


Behmen (Pastinaca sativa)  (Yaban havucu): Yaban havucu olarak da bilinen, kökleri yenebilen, hayvan yemi olarak da kullanılan ve turpa benzeyen, yıllık veya çok yıllık otsu bir bitkidir.

Ülkemizde, Marmara’nın güneydoğusu, Ege ve Karadeniz’de kırlarda, taşlı yamaçlarda yabani olarak kendiliğinden yetişir.

Bol miktarda potasyum, kalsiyum ve magnezyum mineralleri ile uçucu yağ içerir. Çiçeğinin rengine göre kızılbehmen ve akbehmen adında iki türü vardır.

Yaban havucu olarak da bilinen, kökleri yenebilen, hayvan yemi olarak da kullanılan ve turpa benzeyen, yıllık veya çok yıllık otsu bir bitkidir.


Behmenin Faydaları  • Basur şikayetlerini azaltır. 
  • Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. 
  • Uykusuzluk, romatizma ve yüksek ateş şikayetlerinde faydalıdır. 
  • Kalbe kuvvet verir, çarpıntıyı keser,.
  • Cinsel gücü artırır, 
  • Sarılık hastalığının tedavisinde kullanımı önerilemektedir.

Bağırsaktaki gazları çıkarır. Beyaz behmen, safran ile birlikte içilirse rahmi hastalıklardan temizler ay başı rahatsızlıklarına iyi gelir.


Behmen Nasıl KullanılırYaban havucu, sebze olarak havuç gibi yemek ve salatalarda kullanılabilir. Genellikle patates gibi püre haline getirilerek tüketilir. behmen otu , kaynatılarak elde edilen suyuna bal karıştırılarak içilir. Suyu ile saclar yıkanırsa güzel koku ve parlaklık verir.

Behmenin faydaları ve yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız yazımızın sonuna gelirken yazımızın sizler için faydalı olduğunu umdediyor vakit ayırıp okudunuz için teşekkür ediyoruz

Sıradaki makalemiz: BERGAMOT

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder