23 Ağustos 2014 Cumartesi

Besbase - küçük hindistan cevizi


Bir başka adı da küçük hindistan cevizi olan besbasenin faydaları ve yapısal özellikleri hakkında incelediğimiz yazımız siz değerli bitkilerimiz.org okurkarı için itinayla hazırlanmıştır. İyi okumalar.


Besbase Küçük Hindistan cevizi (Myristica), portakal ağacına benzeyen, anavatanı Banda Adaları olan bir tropik ağaç cinsidir. Hindistan ceviziyle ilgisi yoktur.

Küçük Hindistancevizi de denilen Muskat zeytin büyüklüğünde, üzerinde çizgiler bulunan bir cevizdir ve Hindistan cevizi meyvesinden, isim benzerliği dışında, tamamen farklıdır.

Karayipler bölgesinde, özellikle de Grenada’da yetişir. Bitkinin tohumları baharat olarak kullanılır. 2-3 cm uzunlukta, 1-2 cm çapta, oval, cevize benzer tohumlar vardır. Tohumlar sabit yağ, uçucu yağ ve rezin taşır.

Besbasenin Faydaları


  • Vücudu rahatlatır ve kuvvetlendirir. 
  • İştah açar. 
  • İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. 
  • Balgamı söker. 
  • Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.teskin edicidir.

Dalak rahatsızlıklarına, bağırsak hastalıklarına, ishale, kan tükürmeye, bağırsak yaralarına ve soğuktan ileri gelen idrar kaçırmalarına iyi gelir.

Besbase Nasıl Kullanılır


Besbase, şekerle birlikte yenirse hem vücuda fazla ağırlık vermez hem de cinsel gücü arttırır. Suyunu içebileceğiniz gibi etli kısmını  ham olarak yenilebilir.

Besbase, az miktarda kullanılırsa uyku verici özelliği ile uyku bozukluklarında faydalı olmakla birlikte yüksek dozlarda kullanmak hayal görmeye ve kalp atışlarının hızlanmasına sebep olabileceği için fazla alınması tavsiye edilmez.

Besbase, ayakta oluşan mantar hastalıklarında da sürülerek kaşıntı önlenir. Masaj yapılarak cilt altında toplanan yağ ve toksit maddelerin terlemeyle birlikte dışarı atılmasını sağlar.

Besbasenin faydaları ve yapısal özellikleri hakkında derlediğimiz yazımızın sonuna gelirken okurlarımızın yazımızdan faydalanabilğini ümidederer değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür eder, bir sonraki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgulamak isteriz. İyi okumalar.

Sıradaki yazımız: BEŞPARMAK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder