23 Ağustos 2014 Cumartesi

Beşparmak otu


Yazımız beşparmak otunun faydalı yönleri ve kullanımı hakkında derlenmiştir. İyi okumalar.
Beşparmak OtuBeşparmak otu (Potentilla alba); gülgiller (Rosaceae) familyasından bir ot türü. Acı ayıt veya hayıt olarak da bilinen, beşparmak otu, gülgiller ailesine mensup bir bitkidir.Çayırlık arazilerde ve yol kenarlarında yetişen, sarı renkte çiçekler açan, yaprakları beş parmak şeklinde olan, 40-50 cm boylarında yabani bir bitkidir. Tannik asit ve çeşitli glikozitler içerir.

Avrupa’da yetişirken, Türkiye’de oldukça yaygın türleri bulunmakta olup, 53 türü tesbit edilmiştir.
Yaprak döken ormanlar, çayırlar, meralar ve ovalarda yetişir. Çok sayıda dallı köksaplı ve 5-10 cm yüksekliğinde dik gövdeli çok yıllık otsu bir bitkidir. Elsi yapraklarda yaprakçıkların beşide mızraksı ucu ince dişlidir. Beyaz çiçekleri nisan-mayıs aylarında açar.

Bitkinin köklerinde % 20 tanin, glikozit tormentillin, acı maddeler, çinovik asit vardır.


Beşparmak Otunun FaydalarıKuvvetli bir kabız edici olarak ishale karşı kullanılır. Gargara halinde faranjit ve boğaz ağrılarında faydalıdır. Kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa boğaz ve bademcik iltihaplarına, diş etlerine faydalı olur.

  • Diş ağrılarında kökü çiğnenebilir. 
  • Çiçekleri haşlanarak cildi yumuşatmak ve ciltteki lekeleri çıkarmak için kullanılır. 
  • Akciğer ve karaciğerin hastalıklarına faydalıdır. 
  • Kan ile gelen ishali keser.
Diş ağrısını teskin eder, ağız ve boğaz yaralarını ve bozukluğunu giderir. Sivri, katı şişleri ve uyuz huşumetini giderir. Sıtmayı önler. Sıkılarak çıkarılmış suyu aza titremesine iyidir. Bu suyu alnına sürseler yahut suda bezi ıslatıp alnınıza koysalar burun kanını teskin edici özelliği vardır.

Beşparmak Otu Nasıl Kullanılır


Kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa boğaz ve bademcik iltihaplarına karşı faydalı olur. Bu gargara diş etlerini güçlendirir, diş ağrılarını ve iltihaplarını gidermeye de yardımcı olur. Çiçekleri haşlanarak cildi yumuşatmak ve ciltteki lekeleri çıkarmak için kullanılır. Diş ağrılarında kökü çiğnenebilir.

Beşparmak Otu Çayı


Bitkinin çiçekleri su ile haşlanır, yüze sürülür ve böylece yüzdeki lekeleri giderir. Aynca yumuşatıcı tesriri yapar. Dişederini kuvvedendirici olarak kökü çiğnenir. 25 gr. drog suda kaynatılır ve ishale karşı kullanılır. 25 gr. Beşparmak otu 1 İt. suda haşlanır ve mide ekşimelerinde içilir.

Kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa boğaz ve bademcik iltihaplarına karşı faydalı olur. 4 bardak suya 50 gr. konarak 10 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür. Günde 3 kere yemeklerden evvel birer çay bardağı içilir. Gargara içinde aynı su kullanılır. Bu gargara diş etlerini güçlendirir, diş ağrılarını ve iltihaplarını gidermeye de yardımcı olur. Çiçekleri haşlanarak cildi yumuşatmak ve ciltteki lekeleri çıkarmak için kullanılır. Diş ağrılarında kökü çiğnenebilir.

Beşparmak otunun faydalı yönleri ve kullanımı hakkında hazırlanan makalemiz umarız siz değerli okuyucularımızn yaralabildiği bir yazı olmuştur. Bir sonraki makalemizin dikkatinizi çeceğini düşünüyor ve okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makalemiz: BEYAZ BALLIBABA OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder