23 Ağustos 2014 Cumartesi

Beyaz ballıbaba otu

Beyaz ballıbaba otunun faydalı yönleri ve yapısal özellikleri üzerine derlenen makalemiz siz değerli bitkilerimiz.org okurları için itinayla hazırlanmıştır. İyi okumalar.
Beyaz Ballıbaba OtuBeyaz ballıbaba (Lamium album) , ballıbabagiller familyasından nemli ve verimli topraklarda yetişen beyaz çiçekli bir bitki türüdür. Halk arasında akısırgan olarak da adlandırılır. Tarlalarda, gölgelik yerlerde ve çitlerde yetişir. Sarı ballıbaba ve kırmızı ballıbaba  gibi çeşitleri bulunmaktadır.

50-100 cm uzunluğa kadar çıkabilen, gövdesi dört köşeli çok yıllık bir bitkidir. Yapraklar 3-8 cm uzunluğunda 2-5 cm genişliğinde, üçgen şeklinde, yumuşak tüylü, yaprak kenarı testere dişli ve yaprak sapı 5 cm uzunluğundadır.

Beyaz renkli tek çiçekler 1,5 – 2,5 cm uzunluğunda gövdenin hemen üzerindeki halkalarda ortaya çıkar. Genç yapraklar, yenebilir, salatalarda kullanılabilir veya sebze olarak pişirilebilir. Kan dindirici özelliği vardır. Kaynatılmış çiçekleri de yara iyileştirici olarak kullanılır.

İçerisinde saponin, flavon, müsilaj, tanen, histamin ve uçucu yağ bulunur. Ayrıca müsilaj etkileri olan, eterik yağlar, saponinler, zamk, şeker, kolin ve az miktarda alkaloit ve fenol karbonik asitler içermektedir..


Beyaz Ballıbabanın Faydaları


  • İdrar yolu hastalıklarına karşı etkilidir. 
  • İltihapları önler. 
  • Kanı temizler.
  •  Kabakulak, mayasıl, kanlı basur ve varise karşı faydalıdır. 
Kadınlarda rahim akıntılarını, erkeklerde ise prostat şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Kabız yapıcıdır. Solunum yolu hastalıklarına ve gaz şikayetlerine karşı etkilidir.


Beyaz Ballıbaba Nasıl Kullanılır


Mayıstan Ekime kadar sadece çiçekleri toplanır gölgede 35˚’yi geçmeyecek sıcaklıkta kurutulur şayet tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir. 
 

Beyaz Ballıbaba Otu Çayı


Çiçekleri ve çiçekli dalları kurutulup suda kaynatılarak kullanılır. Ayrıca, genç yapraklar, yenebilir, salatalarda kullanılabilir veya sebze olarak pişirilebilir.

Ballıbaba çay olarak kullanılabileceği gibi kompleks ve oturma banyosu olarak ta kullanılabilir. Gölgede kurutulmuş beyaz ballıbaba otunu önceden kaynamış suda 5 dakika kadar beklettikten sonra süzülerek kullanılır.

Değerli bitkilerimiz.org okurları için kaleme alınmış beyaz ballıbaba otunun özellikleri hakkında derlediğimiz makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir sonraki yazımızın dikkate değer olduğunu vurgular ve iyi okumalar dileriz. 

Sıradaki makalemiz: BEZELYE

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder