23 Ağustos 2014 Cumartesi

Biber


Biberin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında hazırladığımız yazımız siz okurlarımız için özenle hazırlanmış ve beğeninize sunulmuştur. Yazıyla ilgili fikir ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşırsanız seviniz. İyi okumalar.

Biber


Biber (Capsicum), patlıcangiller familyasından Capsicum cinsini oluşturan, Türkiye’de bol yetişen, aynı adla anılıp tazeyken yeşil ve çoğu zaman acı meyveleri olan bitki türüdür.

Sivri biber, sulak yerde yetişdiği zaman tatlı olsa da genellikle acıdır. Taze iken yeşildir. Fazla olgunlaşırsa veya güneşte kurutulursa kızarır. Çarleston biber, sivri biberden daha kalın, daha etlidir genellikle tatlıdır. Domates biberi, domatese benzer, yayvan yapılıdır. Rengi kırmızıdır, ama acı değildir.

Dolmalık biber, yeşil ve sarı cinsleri vardır. Dolmalık biber de fazla olgunlaşınca veya güneşte kurutulunca kızarır. Türkiye’de, Avrupa’da Paprika diye anılan cins biber ise taze iken bile kırmızıdır ve genellikle çok acıdır.

Macarların ünlü (gulaş) ve benzeri yemeklerinde kullandıkları biber budur. Bütün biberler kurutulup kırmızı bir renk aldıktan sonra toz durumuna getirilir, buna “kırmızı biber” adı verilir ve “çok acı”, “acı”, “az acı” ve “tatlı” olarak ayrı ayrı satılır. Kırmızı renkli domates biberinden “biber salçası” yapılır.

Biber salçası Anadolu’da çok kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde güneşte kızarmış tatlı biberlerden de biber salçası yapılmaktadır.

Biberin Faydaları

Yeşil Biber

 

C Vitamini yönünden oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan kapsaisin (capsaicin) maddesinin oranına göre meydana gelen acılık iştahı arttırıcı vasfı ile birlikte sindirim sistemine bir çeşit dezenfekte edici madde olarak etki eder.

Kırmızı Biber


Yüksek oranda A vitamini içerir. Ayrıca B6, E vitamini, C vitamini, riboflavin, potasyum and manganez içerir. Kan dolaşımını hızlandırıcı etki yapar.

İştahı açar, mideyi kuvvetlendirir ve hazmı kolaylaştırır. Romatizmaya iyi gelir. Kanamaları önler. Cinsel arzuyu arttırır. Kırmızı biber, insanı ferahlatır ve nefes yollarını açar. Bronşit ve grip gibi hastalıklarda faydalıdır.Damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

Acı Biber


İştah açar. Akciğerleri temizler ve balgam söktürür. Eklem iltihaplanması, diş ve boğaz ağrıları, romatizma, sindirim sistemi bozuklukları, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda faydalıdır.

Biberin faydaları üzerine derlediğimiz makalemiz umarız değerli okurlarımız için faydalı olmuştur. bitkilerimiz.org olarak bize zaman ayırıp yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz: BİBERİYE

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder