23 Ağustos 2014 Cumartesi

Bit otu
Halk arasında haşerat kovucu etkisi sebebiyle geneleksel yöntem olarak kullanılan bit otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine derlemiş olduğumuz makalemiz umarız sizler için faydalı bilgiler içermektedir. İyi okumalar.

 

 

Bit otu

 

Bit otu (Delphinium staphisagria), düğün çiçeğigiller familyasından. Anavatanı Hindistan olarak bilinir. çoğunlukla Türkiye’de İzmir ve Manisa çevrelerinde yetişen birbitki türüdür.

Mayıs-Haziran ayları arasında mavi renkli çiçekler açan, 70-150 cm boyuna kadar yükselebilen, dallı bir yıllık otsu bitkidir. Ekin tarlalarında, anız ve otlu yerlerde, 500m. deniz seviyesine kadar her yerde yetişir.

Kök iğ şeklinde ve oldukça kalındır. Yapraklar elayası kadar ufak yaba biçimi uzun bölümlüdür. Çiçekler mahzun biçimi, mavi menekşe, bazen pembe veya beyaz renktedir. Salkım şeklindeki çiçek demetleri küçük bir süpürgecik teşkil eder.

İçerisinde çeşitli alkaloitler, sabit ve uçucu bir yağ bulunur. Çiçekler, kalripin ve delfinin alkaloidleri, akonit asidi, sarı boyama maddesi, kampferol glikozidi, antosia tipinde mavi pigment ihtiva eder. Tohumlarda delsonin ve delkozin alkaloidleri, katı yağ maddeleri bulunurken bu bileşikleri özelliğiyle bit otu dikkatli kullanılması gereken bitkiler katagorisine girmektedir.

Bit Otunun Faydaları


Bit otu etken maddeleri, sabit ve ucucu yağlar ve alkoloitler bulunur. Bit otu zehirli bit bitkidir, çıplak deriye temasından kaçınılmalıdır.

Saça parlaklık verir,hızlı uzamasını sağlar saç  uçlarındaki kırıkları onarır . Bir çok etkenden perma,jöle,boya v.s  saç  işlemlerinin kalıcı olarak bıraktığı bozukluğu kalıcı biçimde onarır. Saça parlaklık verir,hızlı uzamasını sağlar saç  uçlarındaki kırıkları onarır . Bir çok etkenden perma,jöle,boya v.s  saç  işlemlerinin kalıcı olarak bıraktığı bozukluğu kalıcı biçimde onarır.

Zehirli olmasından dolayı idrar söktürücü ve solucan düşürücü olarak ender kullanılır. Son zamanlarda haşerelere karşı ilaç olarak kullanılmaktadır.

Bit Otu Nasıl Kullanılır


Çiçekler çiçek açma zamanında haziran ağustos aylarında toplanır. Bit otu genel olarak saç için kullanılır. Zehirli olmasından dolayı idrar söktürücü ve solucan düşürücü olarak ender kullanılır. Son zamanlarda haşerelere karşı ilaç olarak kullanılmaktadır.

Dahilen kullanılması oldukça sakıncalıdır. Romatizma ağrılarında ve bit, kene gibi zararlıları uzaklaştırmak için kullanılır. Bir su bardağı içerisine 10 gr bit otu ilave edilir ve 5 – 10 kısık ateşte kaynatılır.

Bit Otu Tentürü


Karışım soğuduktan sonra saçlara masaj şeklinde uygulanır ve iki saat saçta bekletilir. Sonrasında mutlaka su ile durulanmalıdır. Şampuan kullanılmamalı yada organik şampuanlar kullanılmalıdır. İlk uygulamada sonuç alınır fakat sonuç alınmazsa bu kür bir ayda 3 kez uygulanmalıdır.Saç dökülmelerini engeller. Saçların çıkmasına ve büyümesine yardımcı olur.

Bit otu zehirli bir bitkidir deriye temasından ve göze temasından kaçınılmalıdır. Göz temas olursa mutlaka hemen doktora gidilmelidir.

 Bir otunun faydaları , yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizin sonuna gelirken, yazımızın sizler için faydalı olduğunu umuyor ve vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyoruz.

Sıradaki makalemiz: BOĞADİKENİ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder