23 Ağustos 2014 Cumartesi

Boğadikeni otu


Makalemiz boğadikenin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım biçimleri üzerine hazırlanmıştır. İyi okumalar.
.

Boğadikeni otu


Boğadikeni (Eryngium campestre), maydanozgiller familyasından yol ve tarla kenarlarında, boş arazilerde yetişebilen bitki türüdür. 7 mm. uzunlukta, kahverengi siyahımsı renge kadar değişen renkte meyveleri olur.

Boğadikeni otunun uç kısımında, 1,5 cm. uzunluğunda zamanla dökülen beyaz tüyleri vardır. Akdeniz ülkeleri, Güney Rusya ve Kuzey Afrika’da bolca bulunur. Türkiye’de Ege ve Marmara bölgelerinde yaygındır. Tohumları, tıbbi amaçlarla kullanılır.

Boğadikeni otunun çiçekleri beyazımsı, mavimsi veya yeşil renklerdedir. Kalın ve kahverengi kökleri bir hayli derinlere kadar iner. Anadolu’da kıyı kesimler başta olmak üzere, kireçsiz topraklarda, güneşli yerlerde, yol kenarlarında ve tarlalarda bol bol yetişir.

Bileşiminde ; glikozidler, saponinler, organik asidler, tanenler, acı maddeler, alkaloid eserleri, vitamin C, provitamin A, sodyum ve potasyumtuzları, madaus içermektedir.

Boğadikeni Otunun Faydaları


Karın bölgesinde su toplanması, üremi, nefrit sancıları, idrar sistemi rahatsızlıklarında kullanılır. Sinir spazmına, sinirlerin çekilip büzülmesine karşı çok iyidir. Kas tutulmalarında ve kramplarda, kramp çözücü olarak kullanılır.Kas tutulmalarında ve kramplarda, kramp çözücü olarak kullanılır.

Yaprağı ve kökü beraber kaynatılıp içilirse meme felcini önler. Kas tutulmalarında ve kramplarda, kramp çözücü olarak kullanılır. Boğa dikeni, afrodizyak ve iştah arttırıcı özellikleri nedeniyle korumaya alınmış tıbbi bir bitkidir. Öksürüğe ve akciğer iltihaplanmalarına iyi gelir.

Boğadikeni Otu Nasıl Kullanılır

Boğadikeni Otu Çayı

2 çorba kaşığı kök veya sap 0,5 litre suda 5 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra günde 4 defa yemeklerden önce içilir. Boğa dikeni kaynatılıp balla tatlandırılarak aç karına 1′er su bardak içilmeye devam edilir.

Boğadikeni otunun faydalarını inceledik. Bir sonraki makalemii ilginizi çekeceğini düşüyor ve okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makale: BOĞAN OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder