24 Ağustos 2014 Pazar

Boğumlu sıraca otu


Makalemiz boğumlu sıraca otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında derlenmiştir. İyi okumalar.

 

 

 

 

Boğumlu Sıraca Otu


Boğumlu sıraca otu(scrophuiaria), Sıracagiller familyasından; pis kokulu, çok yıllık otsu bir bitkidir. Boğumlu sıracaotu ve köpeksıracaotu en yaygın olan türlerdir.Sıracaotu 40-120 cm boyunda üst kısımları az çatallaşan, gövdesi esmerimsi yeşil renkli dört köşeli ve tüysüzdür.

Yaprakları karşılıklı bir sonraki ile çapraz oval veya uzun yumurta şeklinde, kenarları kertikli, koyu yeşil renkli, yaprak sapları oldukca kısa alt yaparkları 10-20 cm uzunluğunda 5-10 cm eninde ve yukarıya doğru yaprakları küçülür.

Çiçekleri bitkinin üst kısmındaki dallar üzerine salkımgibi düzülmiş olup her karınlı küre şeklinde ağzı açık taçları kahverengimsi veya vişne çürüğü renkte ortasında sarı renkli dölenme toalukları ve taçları kavralıyan kupa yeşil renklidir.

Kökleri düğümlenmiş yumru şeklinde ve esmer renklidir. Bu nedenle düğümlü sıracaotuda denir. Lapası sıraca tedavisinde kullanılır. (Sıraca hastalığı bir tür deri veremidir).

Boğumlu Sıraca Otunun Faydaları


Göğsü yumuşatır, balgam söktürür, bronşite faydalıdır.

Boğumlu Sıraca Otu Çayı


Kurutulmuş sıraca otundan iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir 5-10 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

Boğumlu sıraca otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı üzerine derlenmiş olan makalemizin sonuna gelirken, yazımızın sizleriçin faydalı olduğunu ümidediyor okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sıradaki makalemiz: BÖĞÜRTLEN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder