24 Ağustos 2014 Pazar

Boldo


Yazımız, boldonun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkında derlenmiştir. İyi okumalar.

 

Boldo

 

Boldo (Peumus boldus) Şili’nin kıyı kesimlerine özgü bir bitki türüdür. Salkım halinde açan çansı küçük çiçekleri sarımsı beyazdır. Tanin, eterik yağ , boldin ve alkolit içerir.  Odunsu bir esansa sahip olan yaprakları, başta Latin Amerika’da olmak üzere, çeşitli yemeklerde kullanılmaktadır.

Yapraklar defne yaprağına benzer bir şekilde kullanılır. Avrupa ve Kuzey Afrika’da da bilinmektedir. Ayrıca başta Şili ve Arjantin olmak üzere pek çok ülkede bitkisel çay olarak da kullanılır. Şili’de sıklıkla yerba mate ve diğer çaylarla karıştırılarak kullanılır.

Boldonun Faydaları


Boldo yaprakları çay ve tentür, ekstresi ise natürel ilaç yapımında kullanılır.
Çok ve uzun süre kullanılması zehirlenmelere sebep olur.

Kramp çözücüdür. Gastrit ve romatizma ağrılarını azaltır. Mide ve bağırsak şikayetlerine karşı faydalıdır. Karaciğerde safra salgısını düzenler. Gut hastalığına karşı kullanılır.

Boldo Nasıl Kullanılır


Kurutulmuş yaprakları baharat ya da çay olarak kullanılır.Şili gibi Latin Amerika ülkelerinde yaygın olarak çayı tüketilir.

Boldo Çayı


Bir tatlı kaşığı Boldo yaprağı demliğe konur üzerine 250-300 ml kaynar su doldurulur ve 5-10 dakika dinlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. Uzun süre ve çok miktarda içilmesi mahzurludur.

Boldo yapraklarının uzun süre veya çok miktarda çay olarak içilmesi merkezi sinir sistemine zarar vererek önce kulak çınlaması ve görme bozuklukları sonra dengede kalamama gibi rahatsızlıklara sebep olur. Uzun süre kulanıllması halinde ise kişide renkleri ve sesleri karıştırma vede konuşma anormallikleri görülür.

Yazımız burada son bulurken sizler için faydalı olduğunu ümidediyor, vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Sıaradaki makalemiz: BÖRÜLCE

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder