24 Ağustos 2014 Pazar

Börülce


Ege bölgemizin sorfralarını renklendiren, yöresel olması hasabille pek sevilen, börülcenin faydaları ve kullanımı hakkında derlemiş olduğumuz makalemiz siz pek kıymetli bitkilerimiz.org okurları için itinayla hazırlanmıştır. İyi okumalar diler yazımızn sonunda yorum yapmanızı rica ederiz.

BörülceBörülce (Vigna unguiculata); baklagiller Fabaceae familyasından fasulyeye benzer bir tarım bitkisidir. İyi gelişmiş kazık bir köke sahiptir. Tek yıllık otsu bir bitkidir.

Yaprakları 3 yaprakçıktan oluşan bileşik yaprak şeklindedir. Çiçekler yaprak koltuklarından çıkar. Börülce tohumlarının meyveye bağlandığı yerde renkli halkası vardır.

Börülce, C vitamini ve bitkisel protein açısından zengin bir sebzedir. Ayrıca, azot ve nişasta da içerir. Yüksek protein oranı, demir ve potasyum açısından zengin bir yiyecek olması börülcenin börülcenin faydaları açısından önemlidir.


Börülcenin FaydalarıGöğüs ve akciğere faydalıdır. İdrar tutukluğunu ve anüs kaşıntısını giderir. Cinsel arzuyu arttırır. Yanıklara sürülürse faydası görülür.

  • Kandaki şeker oranını ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. 
  •  Kansızlığa iyi gelir.
  •  Öksürüğe karşı faydalıdır. Mide ve bağırsaklarda bakla gibi gaz yapmaz. 
  • Börülce yemegi lif açısından da zengin olduğu için sindirim sistemi için de faydalı besinler arasındadır.
Börülce tohumlarındaki protein, hayvansal proteinlere göre Methionin ve Sistin yönünden yetersiz olmasına rağmen, tahıl tohumlarına göre, aminoasit, lizin ve triptofan vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineraller bakımından zengin bir sebze iken bunun yanında, börülce taneleride karoten ve B1 vitaminleride barındırmaktadır.

 

Börülce Nasıl Kullanılır

 

Börülce yemeği, salatası ve turşusu yapılarak tüketilmesinin yanı sıra haricen yanıklarda kullanılır. Taze fasulye şeklinde yemekleri yapılabileceği gibi salata olarak ta tüketilebilir.

Börülcenin suyu sirke ile kaynatılıp cilde sürülecek olursa, uyuz hastalığına karşı faydalı olur. Kökü kaynatılıp, suyu içilecek olursa kandaki şeker miktarını düşürür.

Suyundan yapılan çorbası, öksürük ve nezleye karşı faydalıdır.  Börülce yemeği, salatası ve turşusu yapılarak tüketilmesinin yanı sıra haricen yanıklarda kullanılır.

Özel bilgi
Kuru börülcenin gaz yapmasını engellemek için ihtiyacınız kadar börülceyi suda ıslatın. Daha sonra bu suyu döküp börülceleri yıkayıp tekrar suda bekletin. Bu işlemden sonra börülceleri yıkayıp pişirmek büyük oranda tüketiminin ardından oluşan gaz şikayetlerini ortadan kaldırmaktadır.

Börülcenin faydaları, özellikleri ve kullanımı hakkında hazırladığımız yazımızn sonuna geliğrken, bir sonraki makalemizin dikkatinizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar.

Bir sonraki makalemiz : BOSTAN OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder