24 Ağustos 2014 Pazar

Bostan otu

Bostan otunun faydaları ve kullanımı hakkında derlediğimiz yazımız bitkilerimiz.org okurları için özenle hazırlanmıştır. İyi okumalar.

 

 

 

 

Bostan Otu

 

Bostan otu (Cnicus benedictus), ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki tarla kenarı, bahçe ve kırlarda yabani olarak yetişen, 50 cmye kadar boylanabilen bir yıllık otsu bitkidir.

Bol tüylü iri yapraklarının kenarlarında da çok sayıda diken bulunur. Yaprakların alt yüzündeki damarları beyaz olur.

Yaz boyunca açan sarı renkli bileşik çiçekleri vardır. Bitki bu çiçeklerin olgunlaşmasıyla meydana gelen silindir yapılı, bir ucu püskül gibi tüylü ve kahverengi tohumlarını dökerek çoğalır.

İçeriğinde; Helme ve sepi maddeler, elma asidi, eterik yağ, madeni tuzlar, acı maddeler bulunmaktadır.

Bostan Otunun Faydaları


Her türlü alerjiye çok etkilidir. Deniz, uçak ve otomobil tutması toz ve otlardan ileri gelen nezlemsi durumlar, kurdeşen, astım rahatsızlıkları bu bitkinin etkisine dayanamaz, iştahsızlık, öksürük, mide – bağırsak hastalıkları, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, karaciğer taşları, romatizma, kan durdurucu gut için kullanılır.

Bostan Otu Nasıl Kullanılır

Bostan Otu Çayı

2 bardak kaynar suya 10 gr. bitki veya kök yada ikisinin karışımı konur. 5 dakika denlendirildikten sonra süzülür. Günde 3 defa 1’er çorba kaşığı içilir.

Karaciğer rahatsızlıklarında  Bostan otu ile kantaron beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak soğuk olarak içilmeye devam edilir.

Sıradaki makalemizde Boswellia serrata bitkisinin bilinmeyen yönlerini ve kullanım yöntemlerini siz değerli bitkilerimiz.org okurları için derledik. Makalemizin ilginizi çekeceği dünüyor keyifli okumalar diliyoruz.

Bir sonraki makalemiz : BOSWELLİA SERRATA

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder