24 Ağustos 2014 Pazar

Boswellia serrata

Akgünlük ağacından elde edilen bir reçine olan boswellianın özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkında derlediğimiz makalemiz bir çok kaynağın tarandığı ve incelendiği bir yazı olup sizlerin yararlanabilmesi için kaleme alınmıştır. İyi okumalar diler yazımızın sonunda yarum yapmanızı rica ederiz.

 

Boswellia SerrataBoswellia serrata ; Hindistanda yetişen Akgünlük ağacından elde edilen bir reçinedir. Hindistanda geleneksel ayurveda hekimliğinde yıllardır kullanılmaktadır. Hindistanda yetişen ve yüz yıllardır kullanılan boswellia bitkisi, orta yada yüksek boyda dallanma gösterir.

Bu şifalı bitkinin enayırıcı yanı gövdesine dokunduğunuzda aleorezin denen (sakızımsı) bir madde yaymasıdır. Ülkemizde Akgünlük olarak bilinen bu bitki ezilerek toz halinde yada suyla yutulur.yada suyla karıştırıp içilebilir.Yada kapsül olarak günde 3 defa tok karnına alınabilir diye öneriliyor.

Diğer yandan boswellianın sakızımsı reçinesinde bulunan Pinen ve Fallandren isimli uçucu yağlar, Bu şifalı bitkiye sığlaya benzeyen hoş bir koku verir.
Boswellia bitkisi %50-60 civarında boswellik asit ve türevlerini içerir. Boswellianın uçucu yağlar açısından oldukça zengin olan sakızımsı etken maddesi, reçineli bir yapıya sahiptir.

Boswellianın Faydaları


Özellikle prostat kanserinde oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Prostat kanserinin dışında; mesane, rahim, kolon ve kemik iliği kanserlerinde, kötü huylu hücrelerin azalmasında ve hastalığın seyrinin yavaşlamasında da son derece etkili olduğu düşünülmektedir.

Öte yandan bitkinin temel bir bileşeni olan akbanın; çeşitli mekanizmalar yaratarak kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği de ortaya çıkmıştır. Boswellia bitkisi; serbest radikalleri yok eden özelliğiyle total kolesterolün düşürülmesinde faydalıdır.

Antidepresan etkisi de vardır. Bitkinin ‘Incensole asetatı’ adı verilen bir bileşeni, beynin hipokampus bölgesindeki hücrelerin dejenerasyonunu engeller.

Prostat kanserinin dışında; mesane, rahim, kolon ve kemik iliği kanserlerinde, kötü huylu hücrelerin azalmasında ve hastalığın seyrinin yavaşlamasında da son derece umut vaat edici gelişmeler olmuştur.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde; boswellia özlerinin anti-enflamatuvar yani iltihap önleyici bir etki gösterdiği gözlenmiştir. Öte yandan bitkinin temel bir bileşeni olan akbanın; çeşitli mekanizmalar yaratarak kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği de ortaya çıkmıştır.

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda;boswellia’nın yüzde 90 oranında metastazı yani kanserli hücrelerin yayılmasını önlediği gözlenmiştir.


Boswellia Nasıl Kullanılır

Ülkemizde Akgünlük olarak bilinen bu bitki ezilerek toz halinde yada suyla yutulur.yada suyla karıştırıp içilebilir.Yada kapsül olarak günde 3 defa tok karnına alınabilir diye öneriliyor.
Kabuğu tatlı, soğutucu ve tonik olarak kullanılır. Öksürük ve astım için yararlıdır. Bunlara ek olarak idrardan kan gelmesi, ateş, terleme, konvülziyonlar, kronik larenjit, sarılık ve artrit hastalıklarına da yararlıdır.

Boswellia Serrata Ekstresi

Boswellianın standart dozu, %37.5-65 arası boswellic asit içerir, bu oran kapsül başına 150-200 mg anlamına gelir. Boswellia ile ilgili çalışmaların çoğunda günlük doz 450 mg. (150 mg.lık 3 doz) ve 1200 mg. arasında belirlenmiştir.

Boswellianın özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkında derlediğimiz makalemizin sonuna gelirken sizler için faydalaı bir yazı olduğunu umuyor zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyoruz

Sıradaki makalemiz: BROKOLİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder