24 Ağustos 2014 Pazar

Brokoli
Taşıdığı kalsiyum mineralleri açısından zengin brokolinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkında sizler için hazırladığımız makalemiz umarız faydalanabildiğiniz bir yazı olur. İyi okumalar.

 

 

 

 Brokoli


Brokoli  (Brassica oleracea), turpgiller familyasından küçük yeşil yumrular halinde bulunan bitki türüdür. Brokoli Yakınçağ Avrupa’sında egzotik bir bitki olarak görülmüş, dünyada tanınması ise ancak 20. yüzyıl başlarında ABD’deki İtalyan göçmenler aracılığıyla gerçekleşmiştir.

Brokoli ; Avitamini, C vitamini, D vitamini, K vitamini, E vitamini, demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından zengindir ve içerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemini güçlendirir.

Brokolinin Faydaları


Kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme ve katarakt hastalığına yakalanma gibi riskleri en aza indirger. Prostat kanseri riskini azaltmaktadır. Bağırsak kanserini önleyici niteliktedir.

Kadınlarda meme kanserini önleyici niteliktedir. Antioksidan etkiye sahiptir. Vücudun hormon dengesini ayarlamaya yardımcı olmaktadır. Vücudun hormon dengesini ayarlamaya yardımcı olmaktadır.

Kendine özgü lifli yapısı, bağırsaklarda oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasına ve alınmış ağır metallerin emilmesine yardımcı olur. Kabızlığı önler, sindirimi kolaylaştırır.

Ayrıca kolesterol düşürücü liflerce zengin olan brokolinin, anti-viral, anti-ülser yararları da vardır. İnsülin ve kan şekerini ayarlayan kromium’un önemli bir kaynağıdır. C vitamini ve kalsiyum bakımından zengin olan brokoli toksitlerin vücuttan atılmasını hızlandırırken aynı zamanda yüksek miktarda besin lifi içeren yapısıyla bağırsaklarda biriken yemek artklarının temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Brokoli Nasıl Kullanılır


Brokoliyi pişirirken fazla haşlamamaya ve kaynatırken fazla su kullanmamaya, mümkünse buharda pişirmeye özen gösterin.

Ayrıca, brokoli vücutta iodin emilimini azalttığı için, haftada 2-3 kereden fazla tüketmemeye dikkat edin. Tüm yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi brokolinin de taze ve çok fazla ısıya maruz bırakılmadan tüketilmesi gerekir.

Brokolinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımına dair hazırladığımız makalenin sonuna gelirken sizler için faydalı bir yazı olduğunu ümidediyor, bir sonraki yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir sonraki makalemiz: BURÇAK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder