24 Ağustos 2014 Pazar

BurçakTarımsal alanda önemli bir etkinliğe sahip olan burçağın faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı alanlarını siz değerli okurlarımız için araştırdık. Dileriz yazımızdan gereken verimi alabirsiniz. İyi okumalar.

 

Burçak
Burçak (Vicia ervilia), baklagiller familyasından 25-30 cm. boyunda, 8-10 çift yaprakçıktan oluşan, daneleri çok küçük, köşeli ve kırmızımtrak renkte olan bitkidir.

Taneleri mercimeğe benzeyen ve hayvan yemi olarak kullanılan, 50 cm kadar da boylanabilen, türüne göre farklı farklı renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Müdürmük olarak da bilinir.  A ve C vitaminleri açısında zengindir.

Burçağın faydaları


İdrar söktürücüdür. Kalbi güçlendirir ve kalp hastalıklarına karşı korur. Taneleri isilik ve mayasıla iyi gelir. Unundan yapılan helva zayıf vücutlara kuvvet verir.

  • Cinsel gücü arttırır. 
  • Mafsal rahatsızlıklarında dizlerdeki ağrı ve şişlikte, basurda, hazımsızlıkta, faydalıdır, 
  • Vücuttaki pıhtılaşmış kanları eritir.
 

Burçak Nasıl KullanılırBurçak Tohumu kurutulup toz haline getirildekten sonra çeşitli ilaç yapımında, burçak bitkisi de hayvan yemi olarak kullanılır. Ayrıca, lapası ve unu elde edilip tedavi için kullanılabilir.

 

Burçak MerhemiBurçak unu sirke ile karıştırılıp içilirse idrarı söktürür. Lapa haline getirilip kırıkların üzerine sarılırsa iyileşmesini kolaylaştırır.

Ezik ve çürükler için de faydalıdır. Tohumlarının fazla miktarda ya da uzun süre kullanılması çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.


Burçak Çayı


Böbrek taşlarını düşürmek için 1.5 kg suya, 1 bardak burçak konur, 20 dk kaynatılır, 1 günde tüketilir. Allerjik nefes darlığında, allerjik burun akıntısı ve hapşırmada kaynatılan sudan günde 3 bardak içilir.

Hazımsızlıkta burçak unu kitre ile beraber 3 gr içilir Ülserde sabahları aç karna 1 çay kaşığı burçak unu içilir. 2 ay devam edilir, burçak unu sirke ile içilirse idrarı söktürür.

Burçağın faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında hazırladımız makalemiz umuyoruz ki siz değerli okurlarımız için yararlı olmuştur. Sıradaki yazımız okumanızı tavsieder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki yazımız: CALPA YAMRUSU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder