24 Ağustos 2014 Pazar

Calpa yumrusu
Calpa yumrusunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı üzerine hazırladığımız yazımız sizlerin yararlanabilmesi için itinayla hazırlanmıştır. Yazımızın sonunda fikir ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızın önemi vurgular iyi okumalar dileriz.

 

 Calpa Yumrusu


Calpa yumrusu, (Exogonium purga Bentham) (Convolvulaceae) sarmaşık türünün kurutulmuş yumrularıdır. bu sarmaşık yumruları 3-15 cm uzunlukta, iğ, küre veya armut biçiminde, sert, ağır, üzeri buruşuk ve esmer renkli parçalar halindedir.

Tırmanıcı, otsu, çok yıllık ve kırmızı çiçekli bir bitkidir. Meksika’nın dağlık bölgelerinde (Ant dağları) yabani olarak yetişmektedir.

Calapa yumrusunun reçinesinde, yaklaşık yüzde kırk oranında müshil etkiye sahip maddelerden bulunur. Reçinenin dışında, şeker, nişasta ve zamk içermektedir. Hafif kokulu, önce tatlı ve sonra keskin lezzetlidir.

Calapa Yumrusunun Faydaları


  • İdrar söktürür. 
  • Kabızlığı giderir. 
  • İshal yapar. İnce barsağa etkili kuvvetli bir müshildir, özellikle  afyon kullananlarda görülen kabızlıkta faydalıdır. 
  • Reçinesi de aynı maksatlarla kullanılır.

 

Calapa Yumrusu Nasıl Kullanılır


Bitkinin yumru kökleri temizlenip kurutulduktan sonra toz haline getirilerek tüketilmelir.  Calapa yumrusu toz haline getirilir günde 03 -15 gr içilir. önceden kaynatılmış suda 5- 10 dakka arası bekletien calpa yumrusu tozu süzülerek içilmelidir.

Bir kısım mahmude kökü ve bir kısım calapa yumrusu tozu karışımının alkol ile tüketilmesi sonucu elde edilen tentür “Alman rakısı” ismiyle tanınır ve müshil olarak kullanılır.

Yazımız burada son bulurken sizlerin faydalanabildiği bir yazı olduğunu ümideder sıradaki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgulamak isteriz. bitkilerimiz.org olarak bize zaman ayırıp yazımızla ilgilendiğiniz için minnettarız. İyi okumalar.

Sıradaki makalemiz: ÇAM AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder