24 Ağustos 2014 Pazar

Çam ağacı


Bu makalemizde çam ağacının faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini siz değerli okularımız için araştırdık. Yazımızın sizler için faydalı olacağı ümdiyle iyi okumalar dileriz.

Çam Ağacı


Çam ağacı (Pinus)  ;çamgiller familyasından orman ağaçlarını içeren iğne yapraklı ağaç türüdür. Kuzey yarım kürede geniş ormanlar teşkil eden 10-20 metreyüksekliğinde ağaçlardır.


Kozalaklılar türünün iğne yapraklı, reçineli ağaçların. Birçok türü vardır. Hepsinde yapraklar iğne biçiminde, çiçekler erkekli dişili, erkek çiçekler uzun sürgünlerin ucunda tırtılsı ya da salkım kömeç halinde, dişi çiçekler uzun sürgünlerin dibinde kozalak biçimindedir.

Yapraklar bir yıldan uzun ömürlü olduğu için çam, yaz kış yapraklı ve yeşil görünür, dökülen yapraklar altında sürekli bir örtü oluşturur.

Memleketimizde yetişen çam türleri; Kızılçam, Halepçamı, Karaçam, Fıstıkçamı ve Sarıçam’dır. Çamların hepsinden, reçineli yapı kerestesi elde edilir. Fıstıkçammdan elde edilen fıstıklar, mutfaklarda ve tatlıcılıkta kullanılır.

Çam ağacınnın dış kabuğu  ve de A ve C olmak üzere yüksek vitaminler içerir.

Çam Ağacının Faydaları


Haricen yara iyileştirici ve antiromatizmal olarak da faydalanılır. Kadın hastalıklarında, akıntı ve yumurta iltihaplarında, kaynatılarak su banyolarının içine katılır, kaplıca suyu gibi içine oturularak tedavi olunur.

Ayrıca, Çam Terebentin esansı pek çok tıbbi ilacın bileşiminde vardır. Güzel kokusu pekçok parfüm yapımında kullanılmaktadır. Diğer bir faydasıda çam balıdır. Çam balı öncelikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde üretilir.

Çam Balı


Koyu bulanık kahverengi renkte, keskin bir tadı ve çam ağacına özgü rayihası vardır. Arıların çam ağaçlarının üzerinde oluşan reçineleri işliyerek elde ettikleri bu salgı bir bal türüdür. İlkbahar ve Sonbahar aralıklarında işlenir.

Çam balının solunum yollarına, sindirim sistemine olumlu etki ve faydaları tıbta kabul görmüştür. Ayrıca kereste ticaretinde önemli bir yeri olan çam ağacı kağıt hamuru yapımında da değerlendirilmektedir.

Çam Terebentin Yağının Faydaları


Çam terebentin yağı ya da esansı, ağaçtan distilasyon yöntemi ile elde edilen bir üründür. Çam terebentin yağı içerisinde reçine asidi, kokofan ve pinen bulunmaktadır. 
Hoş kokusu, renksiz yapısı ve yakıcı lezzeti ile bilinen çam terebentin yağı, genellikle saç bakımında kullanılmaktadır.

Bir çay bardağı suya 4 damla damlatılarak günde 3 defa alınır. Egzama, kuru cilde ve saça masaj yaparak uygulanır. Saç diplerine friksiyon şeklinde kullanılır. Sinüzit için sabah akşam burna 1-2 damla damlatılır. Ayrıca cilde masaj yapılarak kullanılır.

Solunum sıkıntıları için faydalıdır. Bel soğukluğu için kullanılabilir. idarar yolu enfeksiyonları yararlıdır. Astım, şeker, romatizma tedavisinde kullanılır ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vücudun dirençli tutulmasını sağlar. Hemoroite faydalıdır. Saç dökülmesine ve kepeğe karşı kullanılır. İştah açıcıdır.  Anne sütünü artırır.  Regl (adet) söktürücü olarak kullanılır.  Kılcal damarları uyararak kan dolaşımını düzenler.

Çam Ağacı Nasıl Kullanılır


Çamın tomurcuğundan, palamudundan, cırasından, kozalağından, filizlerinden yararlanılır. Ayrıca tıbbi özellikleri mevcuttur. Reçinesi (terebentin) ve yapraklarında ki esansın, öksürüğü kesme özelliği bulunur, balgamı söktürür, Akciğer hastalıklarında tedavi edici etkiler sağlar.

Bir kavanoz yarıya kadar çam kabuğu, filiz ve yaprak karışımıyla doldurulur. üzerine, karışımı iyice örtecek şekilde zeytinyağı ve çörekotu yağı karışımı ilave edilir. Güneşte 3 hafta bekletildikten sonra, ağrıyan organlar bu yağla ovulur.

Astım ve bronşit için 100 gr. çam filizi bir miktar suda, bir iki gece bekletilir. üzerine bir litre olacak şekilde suyla tamamlandıktan sonra, on dakika kaynatılır. çam balı ile tatlandırılarak, günde 3 – 4 bardak içilir. Bu su, karaciğer hastalıklarına da şifadır.

Makalemizin sonuna gelirken  çam ağacının faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini derlediğimiz yazımızın sizler içi faydalaı olduğunu ümideder, bir sonraki yazımızın dikkate değer olduğunu vurgulamak isteriz. bitkilerimiz.org olarak vakit ayırıp yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder iyi okumalar.dileriz.

Sıradaki makalemiz: ÇARKIFELEK ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder