24 Ağustos 2014 Pazar

Çarkıfelek çiçeği

Çarkıfelek çiçeğinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırlamış olduğumuz makalemizin sizler için faydalı bilgiler içerdiğini umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

 

Çarkıfelek Çiçeği


Çarkıfelek çiçeği (Passiflora) ;  çarkıfelekgiller familyasından 500 kadar türden oluşan asma ya da sarmaşık tipte bitki cinsidir.

Anayurdu Tropikal Amerika olan çarkıfelek bitkisi, çarkıfelekgiller familyasının örnek bitkisidir.
Ülkemizde bazı yerlerde süs bitkisi olarak kimi türleri yetiştirilmektedir. Gölgeli ve nemli duvar diplerini seven, sarmaşarak yetişen otsu ya da ağaçsı sarmaşıktır.

Yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir. Bitki, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.

İçerğinde ; Alkoloidler, kumarin, glukoz, harmalol, maltol, rafinoz, scopoletin, steroller, viteksin, apijenin, flavonoidler, reçine, harman alkoloidleri (passiflorine, aribine, loturine, yageine), saponaretin, stigmasterol, sükroz, karbonhidratlar, fruktoz, harmalin, harmin, orientin, saponarin, sitosterol, ve ambeliferon bileşikler bulunmaktadır.


Çarkıfelek Çiçeğinin Faydaları

 

  • Sinirleri yatıştırır. Sinirsel ve kronik uykusuzluklara deva olur.
  •  Parkinson hastalığı ve isteri gibi durumlarda sinirsel nöbetleri gidericidir.
  • Zona hastalığı gibi sinir ağrılarında da yatıştırıcı olur.

Çarkıfelek Çiçeğinin Zararları


Bitkinin yaprakları stres ve endişeyi azaltıcı olduğu düşünülen çay yapımında kullanılsa da, yapraklarında bulunan siyanid glukosit maddesinin toksik ve zararlı etkisi sebebiyle az tüketilmesi gerekmektedir.

Ayrıca hamile olanlarda,bebek emzirenlerde, 6 aydan küçük çocuklarda bu konuda çok fazla bir araştırma yapılmadığı için, etkileri bilinmediği için, yapraklarının hiç kullanılmaması meyvelerinin ise bu guruplar için mümkün olduğunca az tüketilmesi tavsiye edilir.

Özellikle yapraklarının alkollü içecekler ve reçeteli sedatiflerle (sinirleri yatıştıran ilaçlarla) birlikte doktora danışmadan kullanılması tavsiye edilmez. 
Zira bitkinin bu ilaçlarla etkileşime geçip etkisini arttırıcı özelliği bulunmaktadır.

Çarkıfelek Çiçeği Nasıl Kullanılır

Çarkıfelek  Çayı

1 tatlı kaşığı kuru yaprak üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 15 dakika süreyle demlendirilir. Uykusuzluğu gidermek için, akşamları yatmadan önce bu infüzyondan bir bardak, rahatlama sağlanması ve diğer şikâyetlerin giderilmesi için istendiği zaman alınmak üzere günde iki bardak içilir.

Meyvelerinin herhangi bir zararlı etkisi bulunmamakla birlikte, yenebilen meyvelere sahip bütün Passiflora türleri için günde 2 taneden fazla meyvelerinden yenmesi tavsiye edilmemektedir. Zira çok aşırı tüketimi uyku, halsizlik gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Bununla birlikte meyvelerinin tamamen olgunlaştıktan sonra yenilip toplanması tavsiye edilir; zira bitkinin yapraklarında bulunan siyanid glukosid maddesi meyvelerinde de bulunmaktadır. Ancak bu oran yapraklarındakinden düşüktür ve olgunlaşmış veya dalından düşmüş meyvelerde en düşük ve zararsız düzeydedir.

Makalemiz burada son bulurken çarkıfelek çiçeğinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımına dair derlediğimiz yazımızdan faydalanabildiğinizi umuyor, bir sonraki yazımızın dikkate değer olduğunu vurgulayarak okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makalemiz: ÇAY

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder