25 Ağustos 2014 Pazartesi

Centiyane


Yılan Otu, Kızıl Kantaron, Eşek Turpu gibi yerel adlara sahip olan Centiyanenin  faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özellikleri hakkında hazırlamış olduğumuz makalemiz siz değerli okurlarımızın beğenisine sunulurken okurlarımız için faydalı olcağı kaantindeyiz İyi okumalar.

 

Centiyane 

 


Centiyane otu (Gentiana lutea);  Yılan Otu, Kızıl Kantaron, Eşek Turpu, , Gentiana Dogu Karadeniz Bölgesi ve uludag’da yetisen, centiyane bitkisinin dısı esmerdir.

Kökü sifalidir. Sari ve mavi türü vardir. Sarı renkte çiçekler açan, 50 cm ile 140 cm arasında değişen boylarda, çok yıllık otsu bir bitkidir

Genellikle 1700 metreden yüksek dağlık bölgelerde yetişir. Ülkemizde ender rastlanan bir bitkidir. Bilinçsizce toplandığı için, ülkemizde olduğu gibi, Avrupa ülkelerinde de soyu tükenmek üzeredir. Bu nedenle, örneğin Almanyada koruma altına alınmış, toplanması kesinlikle yasaklanmıştır.

Centiyane yaprak olarak, körpe iken, sinirli ota benzer.Fakat köklü bir bitkidir. Kökleri kullanılır. Kök sonbaharda kazılıp kurutulur.Yılan Otu olarak da bilinen Centiyane bitkisinin kökü kalın ve acıdır.

İçerisinde acı madde, pektin, tanen, çeşitli alkaloitler, yağ ve şeker bulunur. Bunlarla beraber, Glikozitler Gentiopikrin Gention asid AmaroGentin Gentisin, Tanen Cvitamini Lastik Yağlar Madeni tuzlar Pektin PP Vitamini içerir ve normal şartlarda herhangi bir yan tesiri yoktur.


Centiyane Otunun FaydalarıÖteki acı madde gruplarından başlıca ayrıcalığı, içerdiği tanen maddesinin etkisiz kalacak kadar az ve acı maddelerin en acısı olarak bilinen amarogentin maddesinin en yoğun etkiye sahip olmasıdır. Bu özelliklerinden ötürü, sindirim sistemi hastalıklarını, sistemde hiçbir rahatsızlığa yol açmadan tedavi edebilen başlıca bitkilerden biri olarak kabul edilir.

  • İştah açar. Mide ve tükürük salgılarını arttırır ve hazmı kolaylaştırır. Mide şikayetlerini azaltır. 
  • İdrar söktürür. 
  • Yaraların iyileşmesini hızlandırır. 
  • Kas kramplarını çözer. 
  • Ateş düşürücüdür. 
  • Kansızlıkta faydalıdır. 
  • Vücuda kuvvet verir. 
  • Gut, sıtma, hipokondri ve bağırsak solucanlarına karşı da faydalıdır.

 

Centiyanenin Zararları

 

Centiyane, sürekli veya yüksek oranda kullanıldığında başta karaciğer ve diğer organlara ciddi oranda zarar verebilir.  Hatta yüksek miktarda centiyane  ölüme bile neden olabilir.
 

Centiyane Otu Nasıl Kullanılır


Centiyane bitkisinin kökleri suda kaynatılıp çay olarak tüketilebileceği gibi haricen yaralara pansuman olarak da kullanılabilir. Centiyane, yara ve iltihap tedavisinde başarıyla uygulanır. Hamileler kullanmaktan sakınmalıdır. yüksek miktarda mide asidi salgılanmasından kaynaklanan mide ve onikiparmakbağırsağı ülserlerinde kullanılmamalıdır.

Centiyane Çayı


Centiyane çayı ile, safrakesesi salgıları da olumlu yönde etkilenebilir. Bitkinin içerdiği acı maddeler, önce ağız mukozası ile temas ettiğinde, sonra da organizma tarafından emildiğinde, iyileştirici refleksleri başlatır. Ayrıca, dolaşım sistemini uyarıcı etkiye sahip olduğu da bilinir.

Tavsiye edilen oranlarda kullanıldığında, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. ancak çok yüksek kan basıncından şikayetçi olanların, mide ve onikiparmakbağırsağı ülseri çekenlerin ve hamilelerin kullanmaması doğru olur. Ayrıca, çok ender olmakla birlikte, acı madde droglarına karşı alerjisi olanların ve kullanım sonrası baş ağrısı çekenlerin bu tür acı madde droglarından uzak durmaları önerilir.

Centiyanenin  faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özellikleri hakkında hazırlamış olduğumuz makalemiz burada son bulurken , bir sonraki yazımızın ilginizi çekeceğini düşünüyor ve okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

 Bir sonraki makalemiz. CEVİZ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder