25 Ağustos 2014 Pazartesi

Ceviz
Bitkilerimiz.org olarak bir çok kaynaktan incelenerek hazırlanmış olan Cevizin faydaları, kullanım biçimleri ve yapısal özellikleri hakkında ki yazımız sizlerin faydalanabilmesi için özenle hazırlanmıştır. İyi okumalar.

 

 

 

Ceviz


Ceviz (Juglans regia), cevizgiller familyasından Juglans cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağaç türüdür. Ceviz vitamin, mineral, protein ve lif açısından çok besleyici bir besindir.

Cevizler hızlı  büyüyerek 25- 40 m’ye kadar boylanır ve bir ağaç 300- 500 m 2 ’lik bir alanı kaplayabilir. Ceviz ağaçları genelde "yayvan” taç ş ekline sahiptir. “yar ı dik ve dik” yap ı da da taç
şekli görülür. Cevizler kazık köklü olup kılcal kök bolca bulunabilir . Kökler 3-5 m derinliğe kadar uzayabilirler.

Kalori değeri yüksek bir besin olan cevizde sağlığımız için tercih etmemiz gereken doymamış yağ vardır. İçerdiği Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri sayesinde beyin ve zekâ gelişimini destekler.

Ceviz sağlık ve beslenme bakımından çok önemli bir meyve türüdür. Cevizde %3.5 su, %15-30 protein, %55-77 yağ, %1.5-3 kül, ve %5-15 oranında da karbonhidrat bulunmaktadır. Ayrıca, Ca, P, Mg, Fe, Na, K gibimineral maddeler bakımından zengin olduğu gibi A, B1, B2, B6, Cvitaminlerini de içermekte, 1kg ceviz 7.000 kalori enerji sağlamaktadır. 

Cevizin Faydaları


Vücuda enerji verir. Hafızayı kuvvetlendirir. Vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardım eder. Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Hazımsızlığı giderir. İshal, kabızlık ve dizanteriyi giderir.

Göğüs ağrılarında ve öksürükte faydası görülür. Ceviz yağı Bağırsak kurtlarını döker. Ciltteki lekelere sürülüp ovulursa lekeleri giderir. Nasırlara sürülürse iyileştirir. Ceviz, Bal ile birlikte yenirse basura iyi gelir.

Cevizdeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser türlerinden korunma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ediyor, kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor.

Ceviz Nasıl Kullanılır


Cevizler yüksek yağ içeriğine sahip meyve olduğu için uygun şartlarda depolanması başta iç meyvenin bünyesindeki yağ bozulmaları açısından önemlidir. Bu yüzden cevizler düşük sıcaklıklarda (0-4 0 C) ve kuru ortamlarda uzun süre saklanmalıdırlar. 

Cevizde bulunan E vitamini, lif ve doymamış yağlar kalbi korur. Yaprağı haşlanıp, Suyu ile saçlar yıkanırsa kepeklenmeyi önler. Yeşil ceviz meyvelerinin kabukları kaynatılarak içildiğinde de erkeklerde cinsel gücü artırmaktadır.

Ceviz yaprağının kaynatılması ile elde edilen su çay olarak içilirse mideyi kuvvetlendirir, boğaz ve bademcik iltihaplarını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu su ile banyo yapılırsa cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.

Ceviz Yağı


Ceviz yağı, ceviz meyvesinin soğuk pres yöntemiyle sıkılması ile elde edilir. Ceviz yağı doymamış yağ asitleri ile olan omega-3 ve omega-6 bakımından zengin olan açık renkli bir yağdır.

Ceviz yağı manganez ve bakır, hem de vücudun iç saatinin düzenlenmesinde yardımcı olan melatonin hormonu bakımından zengindir.

Ceviz Yağının Faydaları


Saçı besler. Öksürüğü giderir. Hafızayı güçlendirir. Kan şekerini dengeler. Saç bakımında kullanılır. Sinir sistemini güçlendirir. Bronzlaşmak için kullanılır.

Romatizmal ağrılara iyi gelir. Kuru ciltleri besler ve yumuşatır. Kalp-damar hastalıklarından korur. Nasırlarda kompres olarak kullanılır. Cildi nemlendirir ve elastikiyetini korur. Masaj yağlarında baz yağ olarak kullanılır.

Ceviz Merhemi


Ceviz kökünün kabukları zeytin yağı içinde kaynatılarak merhem haline getirilip, basura sürülürse iyi gelir. Böbrek zafiyetini giderir. Cevizin yeşil kabuğu rendelenip sirkeyle beraber kaynatılarak başa sürülür. Bu hem saçkırana hem de saç dökülmesine iyi gelir.

 Makalemizin sonuna gelirken Cevizin faydaları, kullanım biçimleri ve yapısal özellikleri hakkında derlene yazımızın sizler için faydalı olduğunu umuyor, bir sonraki yazımızın dikkate değer olduğunu vurgulamak isteriz. vakit ayırdığınız için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki yazımız : CEZAYİR MEKŞESİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder