26 Ağustos 2014 Salı

Cezayir menekşesi

 Cezayir menekşesinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı üzerine kaleme alınmıştır. İyi okumalar.

 

 

Cezayir Menekşesi


Cezayir menekşesi (Vinca majör), Zakkumgiller familyasinda yer alan  yer örtücü bahçe bitkidir. Yaprakları yaz kış dökülmez ve karşılıklı şekilde dizili bulunurlar.

Kendine özgü mavi, açık mor renkli çiçekleri olan ve yıl boyu yeşil kalan, 30 – 40 cm boylarında bir bitkidir. Sayısı 40 aşan çeşitli alkaloitler, tanen, glikozit ve organik asit içerir. Bitki, yerde yatarak uzayan dallarinin köklenmesiyle ya da döktügü tohumlariyla çogalir.

Çiçek yaprakları beş parçalıdır. Ilıman iklimde, nemli ve ışık alan yerlerde gelişir. Toprağı besin maddelerince zengin olmalıdır. Bahçede grup olarak yetiştirilebilir. Avrupa, Kafkaslar ve Türkiye’de doğal olarak yetişen türleri vardır.

Cezayir menekşesinin özellikle toprak üzstü kısımlarınını taşığı alkolitler, kanser tedavisinde kullanılan ilaçların bileşiğinde yer almaktadır. Bunun yanında, vinkarnin, izovinkamin, vinkamirin  alkoloitler ile tanen, organik asitler, karbonhidrat ve glikozitler bulunmaktadır.

 

Cezayir Menekşesinin Faydalarıİçinde barındırdığı bileşiklerin  yapısında bulunan anti aging, yaşlanmanın etkilerini azaltmada ve yetersiz kan dolaşımını tedavisinde önemli bir destekleyicidir.. İdrar Söktürür.  Seker hastalığının tedavisine yardımcı olur.

Beyne giden kan miktarını arttırarak hafıza bozukluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, dikkat eksikliği gibi şikayetleri azaltır. Hafızayı güçlendirir. Kansere karşı da koruyucu etkilere sahiptir.

  • İştah açıcı ve mikrop öldürücüdür. 
  • Yaraların iyileşmesini hızlandırır. 
  • Damarları genişleterek yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. 
  • Aşırı regil kanamalarını engeller. 
  • İdrar söktürür.

Cezayir Menekşesi Nasıl Kullanılır


Kuru yaprakları suda kaynatılarak hazırlanan çayı içilebileceği gibi haricen mikrop öldürücü etkisinden dolayı yaralara pansuman yapmak için de kullanılabilir. Cezayir Menekşesinin bahçelerde süs bitkisi olarak kullanımı da oldukça yaygındır.


Cezayir Menekşesi Çayı

Cezayir menekşesinin toprak üstü kesimleri ilkbaharda bitki çiçeklenmeden önce kesilip toplanarak gölge yerde kurutulur, 1-2 tatlı kasığı kurumuş bitki karısımının üzerine l bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.

Makalemiz burada son bulurken sizler için faydalı olduğunu ümidediyor, zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyoruz.

Sıaradaki yazımız : ÇIFIRT OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder