26 Ağustos 2014 Salı

Ciğer otu


Ciğer otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkında derlediğimiz yazımız bitkilerimiz.org okurları için itinilayla hazırlanmış ve siz değerli okurlarımızın faydalanabilmesi için beğenilerinize sunulmuştur. yazımızdan yaralanabileceğinizi umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

 

Ciğer Otu 

 

Ciğer otu (Pulmonaria) , hodangiller familyasından Nisan-Mayıs ayları arasında çiçek açan, 10-50 cmboyunda, çok senelik otsu bir bitki türüdür. 30 cm. kadar yüksele bilen, otsu bir bitkidir.

Ciğer otu Avrupa ve Asyanın ılıman bölgelerinde yetişir ve batı Avrupadan doğu Türkistana kadar çok geniş bir alana yayılmıştır.  Köksap dallı, sap bezimsi tüylerle ve gergin sert kıllarla kaplıdır.

Çiçekler gövdenin ucunda toplanmıştır. Rizoidlere de rastlanır. Uzun süre su depolayabilirlerBitkinin kullanılan kısımları yaprakları ve çiçekli dallarıdır. Dal ve yapraklar bitki çiçek açmaya başladığı zaman toplanır ve gölgede kurutulur.

Bitkide tanen, müsilaj, şekerler, reçine ve sabit yağ olduğu tesbit edilmiştir. Çok eskiden akciğer rahatsızlıklarına özeliklede vereme karşı kulanılmıştır

Yetiştirilmesi oldukca kolay olup bahce veya tarlaların gölgelik ve nemli yerlerine birkök veya bir kaç tohum ekildiğinde bitki orada yayılır ve özel bakıma ihtiyaç duymaz.


Ciğer Otunun FaydalarıÖksürüğü teskin edici, göğüs yumuşatıcı, idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır.
Ciğer otunun birleşimindeki silisikasit nefes yolları rahatsızlıklarına, tanin mide-bağırsak rahatsızlıklarına ve allantoin ise yaralara karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Birleşimindeki silisikasit başta verem olmak üzerediğer nefesyolları rahatsızlıklarına, taninler mide-bağırsak rahatsızlıklarına ve alantoin yaraları iyileştirmek için kulanılır.

Ciğer Otu Nasıl Kullanılır


Yapraklar bitki çiçek açmaya başladığı zaman toplanır ve gölgede kurutulur. Ardından, yaprakları ve çiçekli dalları kurutulduktan sonra suda kaynatılmak suretiyle kullanılır. Bu su çay olarak içilebileceği gibi haricen basur ve meme çatlakları ile hafif yanıklarda kullanılabilir.

Yaralarda ve iltihaplı hastalıklarında ciğer otu toz haline getirilir, yaralara serpilir. Boğaz iltihabında gargara yapılmak sureti ile kullanılır. Basurda ve meme çatlaklarında kaynatılan ciğer otu suyu ile meme uçlarına banyo yapılır. Donmuş uzuvlar bu su ile yıkanırsa faydalı olur.

Mkalemiz burada som bulurken  otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkında derlediğimizyazımızın sizler için faydalı olduğunu umuyor vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Bir sonraki makalemizin ilginizi çekebileği düşüncesiyle okumanızı tavsiye eder iiyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz: ÇİLEK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder