26 Ağustos 2014 Salı

Çilek otu


Çilek otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında kaleme alınmış olan makalmiz siz değerli okurlarımızın faydalanabilmesi için beğeninize sunulmuştur. İyi okumalar.


Çilek OtuÇilek otu (Fragaria vesca), gülgiller familyası içinde yer alan bir bitki cinsi ve bu cins içinde yer alan türlerin meyvelerinin ortak adıdır. Dünyada, adlandırılmış 20′den fazla çilek türü vardır; ayrıca, çeşitli melezler ve kültivarlar da bulunur.

Bazı türleri Rananculuslara benzeyen çok yıllık, yaprağını döken uzun köklü bitkilerdir. Gövdesi 5–60 cm veya 100–150 cm kadar uzayanları da vardır. Yapraklar12 cmden daha uzun olabilir. Her bir yaprak 5 yaprakçık içerir.

Yaprakçıklar parlak ve genellikle kenarları dişlidir. Çiçekleri yaz başında açıp sonbahar ortalarına kadar açık kalır. Çiçekleri iri ve tek tektir. Beş taç yaprağı olan çiçeklerin renkleri sarı, kırmızı, turuncu olabilir.

Çiçek renklerinden dolayı çok dikkat çeken bir bitkidir.  sık yapısı ve çiçeklenme süresinin uzun olması nedeniyle değerli bir türdür. Kökü birinci derecede sıcak ve kuru, yaprakları ise soğuk ve nemlidir.


Çilek Otunun FaydalarıMideye olumlu yönde etkisi bulunur. Ağrı kesici özelliği vardır. Kalbi güçlendirip, idrarı söker. Karaciğeri temizleyip, kanı artırır. Göz hastalıklarında çok faydalıdır. Vücudu kuvvetlendirip, hasta olmayı önler. Böbrek ve mesane hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

Yüksek tansiyonu düşürür, bağırsak kurtlarını döker, sinirleri sakinleştirir, ateşi düşürür. Cilde tazelik ve güzellik verir. Damar sertliği, mafsal iltihabı, romatizma ve nikriste faydalıdır. Şeker hastaları da güvenle içebilir.

 

Çilek Otu Nasıl Kullanılır


Çilek Otu Çayı

Çilek otu damıtılıp, 3 gün boyunca her sabah bir fincan içilirse, safra kaynaşmasını engeller. Dalaktaki tıkanıklıkları açıp, karaciğerdeki şişleri şok eder. Aynı suyla ağız ve boğaz gargarası yapılırsa çok faydalı olur.

Bir bez parçasını çilek otu suyuyla ıslatıp göz şişleri üzerine uygulanırsa, şişler yatıştırır.

Çilek otu ile böğürtlen yemişini beraber kaynatıp elde edilen özsuları göze çekilirse, görme gücünü artırır.

Midesi zayıf olanlar suyunu içmelidir. Dikkatli kullanılmalıdır, alerji gibi yan etkilerine karşı dikkat edilmelidir.

Çilek otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında hazırlanan makalemiz burada son buluyor. Sıradaki yazımızın dikkatinizi çekeceğini düşünüyor ve okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki yazımız : CİVANPERÇEMİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder