26 Ağustos 2014 Salı

Çilek

Çileğin faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özellikleri hakkında hazırladığımız makalemizin sizler için faydalı olacağını ümidediyor, bitkilerimiz.org olarak iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Çilek

 

Çilek (Fragaria) , gülgiller familyası içinde yer alan bir bitki cinsi ve bu cins içinde yer alan meyve türüdür. Pembe renkli ve kokulu bir bitki olan çilek oldukça yararlı ve besleyici bir meyvedir. Çilek yüzeysel kök yapan otsu bir bitkidir.

Çilekte bol miktarda demir ve fosfor bulunmaktadır. Ayrıca C, B ve K vitamini açısından da zengindir. Çilek meyvesi gerçek bir meyve olmayıp yenen kısmı 40-60 kadar pistilin birleştiği çiçek tablasıdır.

Kökler iyi drene edillmiş (süzek) topraklarda 60-70 cm’ ye kadar iner. Ağır topraklarda ise kökler yatay büyür.Çileğin kök gövdesi ya da taç kısmı çok kısalmış bir gövdedir. İlkbaharda havalar ısınınca patlayan embriyonik yapraklar 2-3 hafta sonra tam büyüklüğe erişir. Her yaprağın 1-3 ay ömrü vardır.


Çileğin Faydaları


Çilek vücuda kuvvet verir. Kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı kuruyucudur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına çok faydalıdır.

Bağırsak kurtlarını döker, idrar söktürür ve vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Kanı temizler.
  • Diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir. 
  • Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır. 
  • Ateşi düşürür. 
  • Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. 
  • Cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir.
Çileği antioksidan etkisi, meyeveye parlak kırmızı rengini veren antosiyanin adlı bileşenden ve yüksek C vitamini içermesinden ve kuersetin adlı pigmetten kaynaklanmaktadır.

 

Çilek Nasıl Kullanılır

 

Çileğin yaprakları, iyi kurutulmak şartıyla, çay yapımında kullanılabilir. Çilek aç karına yenirse daha iyi sindirileceği için daha yararlı olur. Çilek ezilerek püre haline getirildikten sonra süt ile karıştırılıp cildi temizlemek ve canlandırmak için kullanılabilir.

 

Çilek suyu


Çileğin 100 gramında 37 kalori, 59 mg C vitamini (bu oran limondan bile fazla), 1 mg sodyum, 174 mg potasyum, 21 mg kalsiyum olduğunu belirten uzmanlar, çileğin hazmedilmesinin biraz zor olduğu için midesi hasta ve tembel olan kişilerin için çilek suyu çok faydalıdır.

Çilek Reçeli


Çilek komposto ve reçel yapılarak da tüketilebilir. Çilek yiyenlerde bazen kurdeşen görülebilir fakat kalıcı değildir ve kısa sürede geçer.

Çok sevilen bir meyve olan çileğin özelliklliklerinin değerlendirildiği yazımız burada son bulurken, yazımızdan faydalanabildiğinizi umuyor, vakit ayırp okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Çilek makalemizle alakalı olduğunda sıradaki yazımızn ilginizi çekeceğini düşünüyor okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sıradaki makalemiz :  ÇİLEK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder