26 Ağustos 2014 Salı

Civan Perçemi


Bitkilerimiz.org olarak, Civan perçeminin faydaları, kullanım biçimleri ve yapısal özelliklerini siz değerli okurlarımız için derledik. makalemizi beğeneceğinizi umuyor keyifli okumalar diliyoruz.


Civan PerçemiCivan Perçemi (Achillea millefolium); yöresel olarak  akbaşlı, barsamaotu, binbiryaprakotu, marsamaotu, beyaz civanperçemi, sarı civanperçemi ve kandilçiçeği diye de anılır.Yapraklar yünlü gibi tüylü ve parçalı, çiçekleri ; beyaz, fildişi beyazı, soluk sarı veya altın sarısı rengindedir. Çok yıllık ve otsu bir bitkidir.

Bitki çayırlarda, dar tarla yollarında, yol kıyılarında ve tahıl tarlalarının kenarlarında kümeler halinde yetişir. Güneşli havalarda çevresine aromalı keskin bir koku yayar. Aslında çiçekleri, güneşin en etkili olduğu saatlerde toplamak gerekir, çünkü o sıralarda eterli yağları ve şifalı gücü doruk noktasında olur.

Mavimtrak renkli bir uçucu yağ taşır. Bu uçucu yağda azulen, limonen, sineol, borneol, pinenler, seskiterenler vardır. Çiçekleri; betonicin, chamazulen içerikli uçucu yağ, tanen, cumarine , millefolin ve özellikle potasyum içerikli mineraller içerir.

 

Civan Perçeminin Faydaları  • Kuvvet verici, uyarici, idrar ve gaz söktürücüdür. 
  • İçerisindeki Sincolden dolayi antiseptik, balgam söktürücü ve midevidir. 
  • Yara iyi edici bir özelligi vardir. 
  • Basurda sulu hulasasi fitil halinde verilir.

Mide, mide kanamaları, mide kanseri, kolid, ülser ve kanamalı hemoroidlerde çok faydalıdır. Bağırsak ağrılarını (iltihaplarını) dindirici ve basur büzücü etkisi vardır.

Her türlü akciğer hastalıklarında, kanamalarını dindirici ve akciğer kanserini tedavisini destekleyici özelliği vardır. Bronşitte ve astımda tedavi edici özelliği ile bilinir. Kemik iliği hastalıkları ve romatizmal hastalıklarda, sırt ağrılarında çok faydalıdır.

Karaciğer fonksiyon arttırıcı, Hepatit A-B-C, egzama, kolesterol (LDL, HDL) , safra kesesi ve mide krampları ve karın bölgesinde uygulanabilir.25-35 yaş arası bayanlarda oluşan meme fibrokistlerinde, Yumurtalık kistlerinde ve miyonlarda, bayanlarda sıkça görülen genital infeksiyonlarda, Beyaz akıntı da (mantar ve/veya bakteri infeksiyonu) Geciken ya da çok kanamalı ve sık (düzensiz) regil dönemlerinde, Özellikle genç kızların ilk adet dönemlerine girdiği zamanlar da (13-15 yaş) , Menopoz dönemi gelişen ateş basması, terleme, stres ve osteoporoza bağlı kemik erimesi sorunlarında, etkili bir tedavi aracıdır.

Civan Perçemi Nasıl Kullanılır

 

Bitkinin kullanilan kismi, yapraklı ve çiçekli dallarıdır. Dallar ve çiçekler henüz tamamen açılmadan toplanır ve gölgede kurutulur. Bitkinin bu kısımları uçucu yag, sabit yag ve aci glikozit maddelerini ihtiva ederler.

Temmuz Eylül ayları arasındaki güneşli günlerde, çiçeklerin iki karış kadar aşağısından kesilir, demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. İyice kuruyunca hava almayan kaplarda saklanır.

Civan Perçemi Çayı


Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır (kaynatılmaz), 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Aksi belirlilmedikçe günde 3 su bardağı çay aç karnına veya öğün aralarında içilir.

Civan Perçemi Tennürü


Çiçeklenme zamanında toplanan taze bitki ince kıyılır. Geniş ağızlı bir şişeye gevşekçe doldurulur ve kaliteli bir konyak, bitkilerin üstüne çıkana kadar eklenir. Şişe 14 gün boyunca güneşte bekletilir, arada bir çalkalanır ve süre sonunda süzülür.

Civan Perçemi Merhemi


100 gr tuzsuz tereyağı veya içyağı tavada iyice kızdırılır. İnce kıyılmış bir avuç kadar taze civan perçemi çiçeği ve ince kıyılmış 15 taze ahududu yaprağı tavaya atılır, çıtırdamaya başlayınca karıştırılır ve tava ocaktan çekilerek, üstü kapalı bir biçimde serin bir yere kaldırılır. Ertesi gün hafifçe ısıtılır, tülbentten geçirilerek süzülür ve temiz kaplara doldurulur. Buzdolabında saklanmalıdır!

Oturma Banyosu: Iki büyük avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki veya 100 gr kurutulmuş bitki, gece boyunca soğuk suda bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülerek, banyo suyuna eklenir.

Civan perçemi hakkında hazırladığımız makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sizler için faydalı bir yazı olduğunu umuyor zaman ayırrıp okuduğunuz için teşekkür eder, bir sonraki yazımızın dikkate değer olduğunu vurgulamak isteriz İyi okumalar.

Sıradaki yazımız : ÇOBAN ÇANTASI OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder