26 Ağustos 2014 Salı

Çoban çantası otu
Bu yazımızda , çoban çantası otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımını siz değerli okurlarımız için titzlikle inceleyerek yaralanabilmeniz için derledik. Yazımızla ilgili fikir ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşırsanız sevinir iyi okumalar dileriz.


Çoban Çantası Otu


Çoban Çantası(Capsella bursa) ; 40 cm boylarında, beyaz çiçekli, otsu bir bitkidir. Turpgiller familyasındandır. Anayurdu Akdeniz havzası olan çobançantası, buradan tüm dünyaya yayılmıştır. Yol ve tarla kenarlarında, kırlarda ve çayırlarda sıkça yetişen, 50 cm. kadar boylanabilen bir ya da iki yıllık yabani otsu bitkidir.

Gövdesindeki yaprakları küçük ve ok biçimlidir. Bitki tabanına yakın olan iri yaprakları, kenarları dişli ve rozet oluşturarak çoğalmıştır. Bitki, bu meyvelerinden döktüğü tohumlarıyla çoğalır. Anadolu”da bazı yerlerin pazarlarında kuşkuşotu adıyla satılır. Gövde boyunca dizilen ve bitkinin tohumunu taşıyan yürek biçimli, yassı, yeşil renkli meyveleri vardır.

İçeriğinde ;Tanen, saponin, çeşitli flavonlar, organik asitler, reçine,potasyum ve uçucu yağlar bulunmaktadır. 

Çoban Çantası Otu Faydaları


Damarları daraltarak kanamayı durdurucu etkisi iç ve dış kanamaları durdurmakta oldukça faydalı olan Çoban Çantası yaralardaki, burun, mide, bağırsaklardaki kanamaları durdurmaya yardımcı olmasının yanında aşırı gelen regil kanamalarını da azaltıcı etkiye sahiptir.

Basur kanamalarında da oturma banyosu iyi gelir. Varis, karaciğer ve damar şişliklerinde oldukça faydalıdır.

İdrar arttırıcıdır. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Yüksek ve düşük tansiyon şikayetlerinde faydalıdır.

  • Kas gevşekliğine karşı etkilidir. 
  • Hafif bir idrar söktürücüdür. 
  • Böbrek sorunu nedeniyle kişinin bedeni sıvı tutuyorsa, bu durumda çobançantası ilk akla gelebilecek deva olur.

Taşıdığı bileşikler sayesinde; yara, burun, diş ve dişeti kanamalarına karşı iyileştirici ve kanı kesici etkileri vardır.


Çoban Çantası Otu Nasıl Kullanılır

 

Çiğ olarak ya da ıspanak gibi pişirilerek yenir. Bitkinin kökleri dışındaki kısmı, çiçekleri ile birlikte toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatmak suretiyle çay hazırlanarak kullanılabileceği gibi çiğ olarak ya da pişirilerek de tüketilebilir. Tıbbi amaçla daha çok çay olarak tüketilir.

   

Çoban Çantası Otu Çayı


Gölge ve havadar bir yerde özenle kurutulur. 1-2 tatlı kaşığı kurumuş ot karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10 dakika süreyle demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir. Kadınlarınaybaşında aşın kan kaybı durumu varsa, infüzyon, aybaşı akıntısı başlamadan önce ve o dönem boyunca her iki-üç saatte bir alınır.

Makalemiz burada son bulrken ilginiz için teşekkür eder, bir sonraki yazımızn ilginizi çekebileceği düşüncesiyle iyi okumalr dileriz.

Sıradaki makalemiz :  ÇOBAN DEĞNEĞİ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder