26 Ağustos 2014 Salı

Çoban değneği otu

Çoban değneği otunun faydalı yönleri ve yapısal özellikleri hakkında hazırladığımız makalemiz umuyoruzki sizler için yaralı olur. İyi okumalar.

 

 

 

Çoban Değneği Otu


Çobandeğneği (Polygonium) familyasındandır. Toprağa yatık, en çok60 cmboylarında, kırlarda yetişen, yumurtamsı, sık yapraklı, bir yıllık, otsu bir bitkidir.

Mayıs ayında beyaz ya da pembe çiçekler açar. 60 cm metre yüksekliğe kadar uzayabilen, verimsiz topraklarda kendiliğinden yetişebilen ve kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. Ülkemizde en çok Kuzey Anadolu’da yetişir.

Bileşiminde protein, glikozit, yağ, tanen, mum, asitler, C ve A vitamini ve Sepi maddeler, eterik yağ eserleri, karbonhidratlar, vitamin C, reçineler, mum, silisyum asid, köklerde oksimetilantrahinonlar mevcuttur. İçerdiği flavon türevleri sebebiyle boyar madde olarak kullanılır.

Çoban değneği otunun faydaları


Kan dindirici ve idrar söktürücü, kan tazyikini yükseltici ve akciğerlerde nefes alma hacmini arttırıcı tesirdedir. Akciğer veremi, mide ve bağırsak kanamaları, veremden mütevellit rahim kanamalarında kullanılır.

Safra kesesinde taş bulunmasına, mide ve bağırsaklarda ağrı ve ülser, basurlar ishal, aşırı adet, beyaz akıntı, sıtma vs. yerlerde kullanılır. Haricen taze bitki yaralara lapa halinde konur.

Çoban Değneği Otu Nasıl Kullanılır


Taze sürgünleriyle yapraklarından salata ve yemek yapılır. Halk hekimliğinde toprak üstü kısımları, özellikle de sapları kullanılır. Bunun için mayıs ayında çiçekler açarken toplanır ve gölgede kurutulur.

Saplar, saplar çiçek açma zamanında (Haziran, Eylül aylarında) toplanır. Gölgede veya kurutma fırınlarında 40 dereceye kadar ısı altında kurutulur. Kuru sap ve yapraklar yeşil, kokusuz ve hafif buruk tattadır.

Çoban Değneği Otu Çayı


Kuru ve havadar ortamlarda muhafaza edilir. Haricen taze bitki yaralara lapa halinde konur. Bitkiden 2 çorba kaşığı 0,5 lt suda 5 dk kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birir çay bardağı alınır.

DİKKAT! MESANE VE BÖBREKLERİNDE İLTİHAP OLANLAR KULLANMAMALIDIRLAR !

Çoban değneği bitkisi her dem yeşil ya da yaprak döken, sarılıcı formda bir bitkidir. Bahçelerinizde kullanabileceğiniz güzel bitkilerden bir tanesidir. Dekoratif, küçük, gösterişli çiçekler açması süs bitkisi olarak kullanımı açısından da değerlendirilebilir.

 Makalemizin sonuna gelirken yazımızın sizler için yararlı olduğunu ümidediyor, bir sonraki yazımızın sizlerin dikkatini çekebileceği düşüncesiyle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sıradaki yazımız:ÇOBAN ÜZÜMÜ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder