26 Ağustos 2014 Salı

Çoban üzümü


Çoban üzümünün faydaları ve yapısal özelliklerini bitkilerimiz.org olarak okurlarımız için derledik. İyi okumalar.Çoban Üzümü


Çoban Üzümü (Vaccinium myrtillus),  Yeşilimsi renklerde çiçekler açan, meyveleri koyu kırmızı olan, ortalama 30 cm boyunda bir bitkidir. Meyvesi çeşitli meyve asitleri, A ve C vitaminleri ile pektin, tanen, şekerler ve boya maddesi içerir.

Yaprakları ise tanen, arbutin ve hydrochinon barındırır. Orta Avrupa ve Kuzey Anadolu dağları ve ormanlarında bulunur. Meyve ve yaprakları olgunlaştıktan sonra kurutulur.

Bitkinin dalları, 1-3 cm uzunluk ve 1-2 cm genişlikteki kenarları dişli, yumurtamsı, küçük yapraklarla donanmıştır. Küçük çiçekleri soluk yeşilimsi-pembedir; bunlar yerlerini, temmuz-ağustos aylarında, olgunlaşan, bezelye biçimindeki koyu kırmızı meyvelere bırakırlar. bu meyvelerden pasta, reçel, şerbet, şurup, içki yapılır.

İçeriğinde; elma, limon ve tartar asidleri, şekerler, pektin tanen, A ve C vitamini, myrtillin denen mavi boya maddesi vardır. Bu özellikleri itibariyle, özellikle mavi boyanın ishal kesici ve anti mikrobial etkisine ilave olarakta tanen kabız yapıcı ve mikrop öldürücü, ve pektinde de yine kabız yapıcı etkiler bitkiye karakterini kazandırmıştır.  


Çoban Üzümünün Faydaları

Kan şekerini düşürücü etkisi ile şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Vücuda kuvvet verir. Mikrop öldürücüdür. İshal ve dizanteriyi kesmekte etkilidir. Kılcal damarları güçlendirir.

Haşlama ya da kaynatma yoluyla elde edilen sıvının gargara yapılması ağız ve boğazın mikroplardan arınmasını sağlar. Aynı sıvı yaraların üzerine de sürülür.


Çoban Üzümü Nasıl Kullanılır

Çoban Üzümü Çayı


Meyveleri yenebileceği gibi yaprakları kaynatılarak çayı hazırlanabilir. Kan şekeri düşürücü etki için: 1 çay kaşığı çoban üzümü1 bardak suda kaynatılır.

Gün içinde bir kez içilir. Çok uzun süre kullanılmamalıdır, içeriğindeki bazı maddelerin birikmesiyle zehirlenmeye sebep olabilir.

İshal için: 3 çorba kaşığı kurutulmuş çoban üzümü 0.5 lt. suda 10 dak. kaynatılır ve günde 4 kez 1 bardak içilir. Aynı sıvı ağız ve boğazın mikrobik hastalıklarında gargar olarak da uygulanabilir.

 Çoban üzümünün faydaları ve yapısal özelliklerini bitkilerimiz.org olarak okurlarımız için derlediğimiz yazımızın sonuna gelirken , yazımızın sizler için faydalı olduğunu umdediyor, birsonraki yazımızın dikkatinizi çekebileceğini düşünerek okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makale: ÇÖRDÜK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder