26 Ağustos 2014 Salı

Çördük otu


Çördük otunun faydaları, kullanım biçimleri ve yapısal özelliklerini derlediğimiz yazımızın okurlarımızı için faydalı olacağı kanatindeyiz. Umarız sizlerde yazımız beğenir ve faydalanabilirsiniz. İyi okumalar.


Çördük OtuÇördük otu (hyssop); Anayurdu Avrupa’nın güneyi ile Akdeniz havzasından Orta Asya’ya uzanan geniş alanlardır. Yarı çalımsı ve kuvvetli kazık kökü bulunan çördük otu özellikle temelde çok dallanır ve100 cm kadar yüksekliğe varabilir.

Saplar üzerinde yaprakları dökülmüş mat kahverengi kabuk bulunur. Esas yapraklar lanzet şeklinde,3.5 cm kadar uzunlukta,1 cm kadar genişliktedir. Ucu yuvarlak veya kısa sivridir. Kenarları tandır, az veya çok bükülmüştür, sağlam orta yeşillikte, tamamen parlak yaprakların her iki yüzünde yapraklar tipik kserofit formdadır. Yapraklar genellikle karşılıklı ve sapa oturmuş durumdadır.

Taç yapraklar canlı viole-mavi nadir olarak da pembe veya beyazdır. Arı ve kelebeklerin pek sevdiği dudak biçimli çiçekleri çoğu kez mavimsi mor, bazen pembe ya da beyazçiçek demetleri oluşturarak, yaz ortasından eylüle kadar açar.

Gözyaşı biçimli, yassı ve koyu kahverengi olan tohumları küçük olur. Bitki, tohumuyla çoğalır veya kökleri bölünerek ya da gövde kalemleri alınarak üretilir.

Çördük Otunun Faydaları


İdrarı söktürür. Bronşit, öksürük, boğaz ağrısı ve kronik nezlede etkilidir. Balgam söktürücüdür. Soğuk algınlığında terletici etkisiyle yararlıdır.

Saman nezlesinde tahriş olmuş mukozayı iyileştirip rahat ettirir.Sindirim sistemini uyarıp sindirimi kolaylaştırır.Endişelilik, isteri ve hafif sara durumlarının atlatılmasına yardımcı olur.

Çördük Otu Nasıl Kullanılır


Bir su bardağına 1 tatlı kaşığı kadar çördük otu koyulup üzerine kaynar su dökülüp bardağın ağzı kapatılır ve yaklaşık 10 dakika bekletildikten sonra süzülerek içilir,içerken bir kaç damlada limon damlatırsanız etkisi daha iyi olacaktır.

Yazımızın sonuna gelirken sizler için faydalı bir yazı olduğunu ümidediyor, zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Bir sonraki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgular iyi okıumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz :  ÇÖREK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder