26 Ağustos 2014 Salı

Çöven otu
Çöven otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında hazırladığımız yazımız siz değerli okurlarımızın beğenisine sunulmuştur. Umarız sizler için faydalı bir yazı olur İyi okumalar.


Çöven Otu


Çöven otu (Saponaria), karanfilgiller familyasından pembe veya beyaz renkte çiçekler açan, kökü kalın, çok yıllık, 30 ila80 cm boylarında, otsu bir bitkidir.

Kök ve dalları bir sabun gibi köpürdüğü için halk arasında sabun otu veya köpürgen olarak da bilinmektedir.  İçerisindeki en önemi madde saponindir, ayrıca reçine, uçucu ve sabit yağ ile müsilaj içerir.

İçeriğinde ;  Saponin içermektedir ve saponin sabun cevizinde, sabun otunda (Saponaria) yüksek oranda bulunan ve suda köpürme özelliği taşıyan yüksek molekül ağırlıklı glikozitlerdir. 
Bitkiyi mikroplardan ve mantarlardan korur ve bazı türleri bitkinin besinsel değerini arttırdığı gibi, sindirimini de kolaylaştırır.

Çöven Otu Faydaları


Göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü, terletici ve ateş düşürücü etkileri ile özellikle bronşitte faydalıdır. Vücudu rahatlatır. Egzama, uyuz gibi cilt hastalıklarında faydalıdır. 

Son zamanlarda İngiltere’de yapılan araştırma neticesinde yeni bir faydası keşfedildi.
Çöven otunun beyaz kısımlı çiçeğinde kullanılan lösemi ilaçlarının etkisini artıran öz bulundu. Daha çok yeni olan bu araştırma ilerleyen dönemlerde lösemi hastaları için önemli bir tedavi destekleyicisi olmuştur


Çöven Otu Nasıl Kullanılır


Çöven otunun öncelikle kökü kullanılır.bitkinin kurutulmuş yaprakları da kaynatılarak kullanılmaktadır. Tedavi amacıyla kullanımının dışında, bitkisel sabun olarak elbise ve eşyalardaki yağ ve kir lekelerini çıkarmakta da kullanılır.

Çöven Otu Çayı


1 litresuya 15 gram çöven otu kökü parçalanarak konur, 2 dakika kaynatılıp, beklemeden süzülür. Öğle ve akşam yemeklerinde sadece birer çay bardağı içilir, fazlası zararlıdır. Bu karışım böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarını gidermeye yarar. Nefes darlığına iyi gelir.

Tedavi amacıyla kullanımının dışında, bitkisel sabun olarak elbise ve eşyalardaki yağ ve kir lekelerini çıkarmakta da kullanılır. Eskiden beri temizleyici olarak, lekeleri çikarmak için kullanilir.

Memleketimizde ve Yakin Dogu’da “tahin helvasi” yapiminda da kullanildigi için buna, helvaci çöveni ismi de verilmektedir. Bâzi yörelerimizde ve Kibris’ta, pisirilerek salamura edilen hellim tipi peynirin bozulmamasi için suyuna çöven kökü birakilir. Trakya bölgesinde çöven otundan “köpük helvasi” ismiyle beyaz, köpüksü helva yapılabilir.

Yazımızı burada sonlandırırken sizler için faydalı bir yazı olduğunu ümidediyor, bir sonraki yazımızda çuha çiçeğinin özelliklerinin değerlendirildiği ve sizler için faydalı olbileceği düşüncesiyle okumanızı tavsiye ediyoruz İyi okumalar.

Bir sonraki makalemiz: ÇUHA ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder