26 Ağustos 2014 Salı

Çuha çiçeği


Çuha çiçeğinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini bitkilerimiz.org okurları için özenle hazırladık iyi okumalar. 


Çuha ÇiçeğiÇuha Çiçeği (Primulaceae); 10 – 30 cm boylarında, sarı renkte çiçekler açan, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Ayı Kulağı  Gelin gülü, Suçiçeği, Tutça, Evvel bahar otu, Felç otu adlarıyla da bilinir. Kuzey Yarıkürede yaygın olan çuhaçiçeği, ülkemizde genellikle Doğu Anadolunun dağlık kesimlerindeki nemli orman ve çayırlarda yetişir.

Gevşek ya da sıkı salkımlar oluşturarak ilkbaharda açan çiçekleri, altın renkli taçyapraklarıyla gösterişlidir. Bitkinin koyu kahverengi minik tohumlarını taşıyan meyvesi yumurta biçimli bir kapsül halindedir. Güneşli ya da yarı gölge yerleri: kireçli ve nemli topraklan seven çuhaçiçeği, tohumlarıyla ya da büyük bitkilerin rizomlarının bölünüp ayrı yere dikilmesiyle çoğaltılır.

İçerdiği en önemli madde saponindir.  Ayrıca, flavon glikozitleri, şekerler ve uçucu yağ (Çuha çiçeği yağı) içerir. Bünyesindeki GLA, omega 6, omega 9, potasyum, magnezyum ve çinko sayesinde bitkinin tedavi edici gücü ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, flavon glikozitleri, şekerler ve uçucu yağ (Çuha çiçeği yağı) içerir.


Çuha Çiçeğinin FaydalarıAteş düşürücü ve terletici özellikleri de olan çuha bitkisi; aynı zamanda kabızlık gidericidir.Ayak tabanı yanan kişilerce tercih edilmekte ve çözüm olmaktadır.

  • Çuha çiçeğinin kanı temizleme özelliği vardır. 
  • Kan içerisinde bulunan zararlı maddeleri yok eder. 
  • Romatizma ve gut hastalıkları üzerinde etkilidir. 
  • Çuha çiçeği genelde uykusuzluk için birebirdir. 
  • Göğüs yumuşatıcı ve balgam sökücü özellikleri ile tanınan bir bitkidir.

En etkili olduğu rahatsızlıklardan biri eklem ağrılarıdır. Bu ağrılarda düzenli kullanıldıkları zaman kesin çözüm teşkil ederler. Astım, bronşit, zatürre ve boğmaca rahatsızlıklarına çözümdür.

Migren dindirici özelliği olan Çuha çiçeği; ayrıca asabiyeti dindirir. Kalp kası rahatsızlıklarında da kullanılır. Bunların dışında ödem ve felç rahatsızlıklarında da sıkça kullanılan bir bitki türüdür. Solunum yollarında da kullanılabilir.

Çuha Çiçeği Nasıl Kullanılır


Bahar otu toplandığı zamana göre faydalı olabilmektedir. Bu nedenle bitkinin kök ve çiçekleri farklı zamanlarda toplanır.Kökleri ilk bahar ve son baharda toplanırken; çiçekleri ise Nisan ve Mayıs aylarında kullanılır.

Çuha çiçeği; çıban tedavisi için de sıkça başvurulan bir bitkidir. Çıban tedavisi için çuha çiçeği merhem haline getirilir, bir bez yardımıyla çıbanın üzerine sarılır. Sık sık değiştirilerek kısa bir tedavi uygulanır.

Çuha Çiçeği Merhemi


Taze otun öz suyunu çıkarıp yumurta akıyla takfiye ettikten sonra içine yeteri kadar şeker katılır. Bu karışım bir müddet kaynatılıp kullanılırsa, karaciğerde olan yaraları iyileştirir.

Çuha çiçeğinin yaprakları dövülüp, vücuttaki şişliklerin üzerine uygulanır. Otun yaprağı salatası gibi yenilir. Çiçeği kaynatılıp içilir. Hem kendisi, hemde çiçeğinden elde edilen yağı ve bitkinin kökü ve yaprakları şifa olma yeteneğindedir.

Çuha Çiçeği Çayı


Bir su bardağına 5-6 gram ince kökü bırakılır.10-15 dakika kadar kaynatılır ve günde 2-3 bardak içilir. Göz hastalıklarında da etkilidir. Bu tür rahatsızlıklar için çiçekler iyice haşlanır ve suyla beraber gözlere pansuman yapılır. Ya da toz haline getirilir ve gözlere sürme olarak çekilir.

Çuha çiçeğinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini ele aldığımız yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazımızdan yararlanabildiğinizi umuyor vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Bir sonraki makalemizin dikkatinizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 Sıradaki yazımız: DAĞ ÇAYI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder