26 Ağustos 2014 Salı

Dalak otu


Makalemiz, dalak otunun faydaları, kullanım biçimleri ve yapısal özellikleri hakkında derlenmiştir. İyi okumalar dileriz.


Dalak OtuDalak otu (Teucrium polium), ballıbabagiller familyasından Haziran-Eylül ayları arasında pembe veya beyazımsı renkli çiçekler açan, 10-30 cm boyunda, çok senelik, otsu bir bitki. Sıcak bölgelere yetişen bir bitkidir.

Güzel kokulu, pembe çiçekleri vardır. Yapraklarının üstü parlak, altı donuk yeşil kadife rengindedir. Tadı acıdır. Ülkemizde ; Marmara, Karadeniz, Orta Anadolu ve Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Orman altları ile kurak çayırlarda rastlanır.

Gövdeleri yatık, gövdeden çıkan dallar ise dik, alt kısımları yuvarlak üst kısımları ise dört köşeli ve tüylüdür. Çiçekler yaprakların tabanında gruplar teşkil ederler. Pembemsi renkteki çiçekler tüp şeklindedir. Çiçekleri beyaz renkli olup oval durumlarda toplanmıştır. Anadolu’da çoğu yerde yaygindir.

Bitki uçucu yag, aci maddeler, tanen, glikozit ve saponinler tasir. Bu özellikleri sayesinde; Terleticidir. Antioksidan ve spazm çözücüdür. Anti bakteriyel ve iltihap giderici etkilere sahiptir. Ateşi düşürür ve ağrıları azaltır. Egzamada faydalıdır.

 

Dalak Otunun Faydaları


  • Vücuda kuvvet verir. 
  • Ateşi düşürür. 
  • İdrar söktürür. 
  • Mesane taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. 
  • Regil tutkluğunu giderir. 
  • Öksürüğü keser. 
Tazesi yaralara iyi gelir, mideye kuvvet verir. Yüksek tansiyonu düşürür. Gaz söktürücüdür. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
Sinirleri uyarır ve vücuda kuvvet verir. Kandaki şeker oranını düşürücü etkileri ile şeker hastaları için faydalıdır. Terleticidir. Antioksidan ve spazm çözücüdür. Anti bakteriyel ve iltihap giderici etkilere sahiptir. Ateşi düşürür ve ağrıları azaltır. Egzamada faydalıdır.


Dalak Otu Nasıl KullanılırBitkinin kullanilan kismi, toprak üstü kisimlari, yâni çiçekli bitkidir. Çiçek açma mevsiminde çiçekli dallar toplanir, demet yapilip havadar bir yerde kurutulur. Istah açici, uyarici, yaralari iyi edici ve ates düsürücü olarak kullanilir.

Dalak Otu Çayı

Dalakotu çayı nasıl yapılır toprağın üst kısmında kalan çiçekler ve yaprakları kullanılır. Yaklaşık 10 gr dalak otu bir litre kaynatılmış suya konur. 10 dakika demlenir ve içilir. Bitki, su ve bir miktar süt ile kaynatılıp karaciğer sislerine lapa olarak uygulanırsaönemli ölçüde tedavi edici etkiler gösterir.
Yazımız burada son bulurken bitkilerimiz.org olarak, dalak otunun faydaları, kullanım biçimleri ve yapısal özellikleri hakkında hazırlanan yazımızın sizler için faydalı olduğunu ümideder, bir sonraki yazımızın dikkatinizi çekeceği düşüncesiyle iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki yazımız: DAM KORUĞU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder