26 Ağustos 2014 Salı

Dam koruğu


Yazımız, dam koruğunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlenmiştir. İyi okumalar.


Dam KoruğuDam koruğu (Sedum);  Dam koruğugillerden ılık iklimlerde yetişen bir bitkidir. Çiçekleri kırmızı ve kokuludur. Yaprakları kalındır. Kulak otu, kaya koruğu, saksıgüzeli isimleriyle de bilinir. 500 tanınmış türün çoğu oldukça bodur, topraküstü bitkileridir.

Etli yaprakları sürgünlerin üzerinde kiremit şeklinde dizilmiştir. Çiçekleri yıldız şeklinde ve sarı renklidir. Bu çiçekler uç kısımda bir arada açarlar.


Dam Koruğu Faydaları


Siğil, mide ekşimesi, ülser, sıtma, danar sertliği. Haricen taze bitki ağız yaralarında gargara yapılır. Basur memelerinin ve nasırın bitkisel tedavisinde kullanılır. Deri üstü yanık yaralarında da etkilidir. Taze yapraklarından çıkarılan öz su dış ve orta kulak ağrılarına etkili bir ilaçtır.


Dam Koruğu Nasıl Kullanılır


Haziran – ağustos ayları içinde toplanır. Genelde taze halde kullanılır. Bitki taze haldeyken nasırların üzerine konursa yok eder. Basur memelerini yok etmek için merhem elde etmede kullanılır.

2 çoba kaşığı bitki üzerine 400 gr. kaynar su dökülerek 2 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden önce birer çay bardağı içilir.

Yazımızın sonuna gelirken, dam koruğu hakkında derlediğimiz çalışmamızdan yararlanabildiğinizi ümidediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki yazımız:  DARIFÜLFÜL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder