26 Ağustos 2014 Salı

Darıfülfül otu
Uzun biber adıyla da bilinen, darıfülfülün yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkında hazırladığımız makalemiz umuyoruz ki siz değerli okurlarımız için faydalı bilgiler içermektedir. İyi okumalar. 

Darıfülfül Otu


Darıfülfül (Piper Longum);  Doğu Hint adalarında yetişen ve yaprak dökmeyen bir bitkidir. Rezin, piperin, nişasta ve darıfülfüle kokusunu veren uçucu bir yağ içerir. Yabani olarak yetişen tırmanıcı bir bitkidir. Darıfülfül meyveleri 6 cm uzunluğunda 7 mm çapında, koni biçiminde açık esmer renkli, yakıcı ve keskin lezzetli bir bitkidir.

Darıfülfül içeriğinde rezin, piperin, nişasta ve kendi özgü kokusunu veren yağ bulunmaktadır.

İbni Sinan, dârifülfülün yolculukta kızdırıcı ve ısıtıcı olarak kullanıldığını yazar. XVII. yüzyılda Salih bin Nasrullah da droğun bu farmakolojik özelliklerinden söz etmiştir.


Darıfülfülün FaydalarıÖksürük problemlerinde,  Darıfülfül tohumları öğütülüp balla macun yapılarak yenilir. Isıtıcı olarak kullanımında ise  Darıfülfül, yemeklere baharat olarak katılır. Darıfülfül balla macun yapılıp yenmeye devam edilirse iç organları ısıtır. Gaz problemlerinde,  Darıfülfül, nane gibi gaz söktürür, beraber yemeklere katılır.

Ağız kokusu şikayetlerinde,  Darıfülfül çiğnenir. Midevi sorunlar ve mide güçlendirici olaran,  Darıfülfül mide macununa katılır. Hazım kolaylaştırıcı etkisi için,  Darıfülfül kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir. Kuvvet verici özelliği içinse,  Darıfülfül kuvvet macunlarına katılır.Darıfülfül Nasıl KullanılırSon dönemlerde dünya mutfaklarında kara bibere alternatif bir bitki olarak öne çıkan darıfülfülün, meyveleri taze veya kurutulmuş halde baharat ya da ilaç olarak kullanılır. Şekerle karıştırılıp yutularak kullanılabilir. Çiğnenirse ağız kokusunu giderir. 25 gr. darifülfül tozşeker ile karıştırılıp günde 2 kez yutulabilir.

Öksürük için tohumları öğütülüp balla macun yapılarak yenilir. Nane gibi gaz söktürür. Yemeklere 1 çay kaşığı eklenerek veya balla macun yapılıp yenmeye devam edilirse iç organlarırahatlatıcıı etkiler gösterir.

Darıfülfül bitkisi hakkında derlediğimiz makalemizin sonuna gelirken sizler için yararlı bir yazı olduğunu ümidediyor, bir sonraki yazımızın sizlerin dikkatini çekebileceği düşüncesiyle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir sonraki makalemiz : DEFNE AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder