26 Ağustos 2014 Salı

Defne ağacı


Makalemiz defne ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı  yöntemleri üzerine hazırlanmıştır. bitkilerimiz.org olarak yazımızın sizler için faydalaı olacağını ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.


Defne Ağacı


Defne ağacı (Laurus nobilis),, defnegiller  familyasının Laurus cinsini oluşturan herdem yeşil ağaç veya ağaççık görünümündeki bitki türüdür. Defne Bitkisi; 6-7 metreye kadar boylana bilen ve sarı renkte çiçekler açan, yaprakları güzel kokulu ve kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Yapraklarından yeşil renkli bir yağ olan defne yağı çıkarılır.

Güzel kokusu nedeniyle yemeklerde koku ve tat verici baharat olarak kullanılır. Defne yaprağı, hatmi çiçeği ile kaynatılıp, bal ve tarçın ile demlenirse Defne Çayı elde edilmiş olur. Defne çayı iştah açmak ve hazmı kolaylaştırmak için faydalıdır. Defne yaprağından, defne yağı da elde edilir.

Tanen, acı madde ve uçucu yağ bileşimi vardır. Yaprakların bileşiminde sabit yağ, sineol, öjenoller, pinenler, felandren, linalol, jiraniyol, terpineol bulunur. Tıbbi çevrelerce defne yaprağının antioksidan, analjezik (ağrı kesici),  antienflamatuarve antikonvulsant (antiepileptik) yararlarının olduğu öenmle vurgulanmaktadır.

Özellikle;  A ve C vitamini bakımından zengindir, ayrıca demir, mangan, kalsiyum, potasyum ve magnezyum bakımından da zengindir. 


Defne Ağacının Faydaları


  • Mikrop öldürücüdür. 
  • Ateşi düşürür. 
  • Terletir ve vücuda rahatlık verir.
  • İdrar ve adet söktürür. 
  • Hazmı kolaylaştırır. İştah açar. Sinir ağrılarını dindirir. 
  • Nefes darlığı, karın ağrısı, öksürüğe karşı faydalıdır. 
  • Defne yağı romatizma ağrılarını dindirir ve saç dökülmelerini önler.
Öksürüğe karşı faydalıdır. Romatizma ağrılarını dindirir, saç dökülmelerini önler. Terletir ve rahatlık verir. Her türlü zehirli hayvan ısırığı, arı sokmasında faydalıdır.
Cilt bakımı ve saç bakımında kullanılmaktadır.Saç dökülmesini,kepeklenmeyi önlemek ve saçı güçlendirmek için kullanılır. Defne Yaprağı Yağı: Vücuda rahatlık verir. Sinir ağrılarını dindirir. Romatizmaya mantara karşı, adale ağrılarında ve saç dökülmelerinde kullanılmaktadır.

Defne Nasıl Kullanılır


Meyvelerinden elde edilen Defne Yağı cildi tahriş eden merhemlerle karıştırılarak kullanılır. Ayrıca, sabun ve şampuanlara koku vermek için de kullanılır. Defne sabunu ve şampuanı hem hoş kokuludur hem de cilde ve saça faydalıdır.

Defne yaprakları keskin kokusu ile ağızda çiğnenirse ağız kokularını giderir, Baharlı lezzeti ile sindirim salgılarını artırır, iştah açar, hazmı kolaylaştırır. Bağırsak gazlarını giderir.

Ayrıca terletici ve mikrop öldürücü etkilere sahiptir. Yapısındaki bu etkileri itibariyle her türlü soğuk algınlıklarına ve soğuk algınlığı sebebiyle meydana gelen kırgınlık, yorgunluk ve ağrılara faydalıdır.

Defne Yaprağı Çayı


Bir su bardağı kaynamış suya 3 çorba kaşığı deyne yaprağı, 1 çorba kaşığı hatmi çiçeği atılır,10-15 dakika demlenir bal ile tatlandırılarak içilir. Günde 2 bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilmektedir.


Defne Yaprağı Suyu Banyosu


Defne yaprakları kaynatılıp üzerine oturulursa mesane ve rahim hastalıklarına şifa verir 4 bardak suya 5 adet defneyaprağı atılıp kaynatılır çok düşük ateşte kaynamaya 5 dakika daha devam edilir. Temizlenip süzüldükten sonra şişe de buzdolabında saklanır. Sabah akşam bir su bardağı içmenin kireçlenmelere faydası vardır.

Defne ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı  yöntemleri üzerine kaleme alınan makalemizin sonuna gelirken sizler için faydalı bir yazı olduğunu umuyor , bir sonraki yazımızın dikkate değer oldğunu vurgulamak isteriz. İyi okumalar.

Sıradaki yazımız : DEMİRHİNDİ AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder