26 Ağustos 2014 Salı

Demirhindi ağacı Demirhindi ağacının faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında derlediğimiz makalemiz umuyoruz ki siz değerli okurlarımız için faydalı olacaktır. İyi okumalar.
Demirhindi AğacıDemirhindi (Tamarindus indica) ;  baklagiller familyasından Afrika kökenli olmakla birlikte öteden beri bütün tropikal ülkelerde, özellikle de Hindistan ve Mısır’da yetiştirilen ağaç türüdür. Demirhindi, 20-25 m boyunda büyük bir ağaçtır.

Çiçekleri, dalların ucunda sarı ya da kırmızımsı salkımlar halinde bulunur. Yaprakları yem olarak kullanıldığı gibi kaynatılarak içilen suyu solucan düşürücü olarak da kullanılır. Meyveleri yenebilir ve iç yumuşatıcıdır; ayrıca reçel ve içit yapımında da yararlanabilir.

Meyve bileşiminde protein, şeker, pektin, A, B1, B2, B3, B5 , B6 ,C vitaminleri, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, selenyum, bakır gibi mineraller bulunur.

Demirhindinin Faydaları


  • Demirhindi meyvesinin müshil ve iç yumuşatıcı bir etkisi vardır. 
  • Kabızlığı giderir ve bağırsakları temizler. 
  • Vücudu rahatlatır. 
  • Susuzluğu giderir ve serinlik verir. 
  • Yaprakları bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur.
Demirhindi meyvesi kan lipidlerini düşürme ve kilo verdirici etkinliğinden dolayı kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir.
Ciltteki lekelere ve çillere karşı renk açıcıdır. Hipertansiyon, obezite, kan kolesterol ve trigliserid yüksekliği, bozulmuş açlık glikozuyla karakterize metabolik sendrom tedavisinde etkindir.
Safra kesesi rahatsızlıklarında tedavi edicidir.

Demirhindi Nasıl Kullanılır


Demirhindi ağacının olgunlaşmış meyveleri baharat olarak kullanılır. Tadı ekşi olan bu baharat çok besleyicidir. Birçok yemeğe, salatalara, çorbalara, turşulara katılır.

Üzerine toz şeker serpiştirilerek çiğ olarak da tüketilebilir.  İçki üretiminde, reçel ve şerbet yapımında da kullanılır. Ayrıca demirhindi suyu iltihabi göz hastalıklarında ve kuru göz tedavisinde kullanılır.

Demirhindi Şerbeti


Demirhindinin hurma, şeker, bal, kakule, karanfil, kişniş tohumu ile yapılan şurubu dünyanın birçok yerinde serinletici bir içecek olarak tüketilir. 300 g demirhindi meyvesi, 2 litre su ve 3 kg şeker.  Meyveler suyla kaynatılıp süzülür, elde edilen sıvıya şeker eklenip yeniden birkaç dakika daha kaynatılır. Biraz soğuduktan sonra yeniden süzülür. Tahriş edici olmadığından tehlikesizce ve kolaylıkla kullanılabilir. 20 – 60 gramı müshil etkisi gösterir. 

Çoğu zaman macun halinde alınır ve demirhindi macunu yapmak için 3 gr papatya tozu, 30 g sinameki, 50 g demirhindi yeterince şeker şurubuyla karıştırılır.

Afrika mutfağında yaygın olarak kullanılmakla birlikte bugün Hint Asya ve Latin Amerika mutfağında da yemeklere verdiği ekşi tadı ve koyu rengi ile yer almaktadır.

Makalemizin sonuna gelirken bitkilerimiz.org olarak okurlarımız için hazıraladığımız Demirhindi ağacının faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımına dair bilgiler içeren yazımızın sizler için faydalı olduğunu ümid ediyor, vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.

Sıradaki yazımız : DENİZ KADAYIFI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder