26 Ağustos 2014 Salı

Deniz kadayıfı

Deniz kadayıfının faydalı yönleri, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında derlenen makalemiz siz değerli okurlarımız için itinayla hazırlanmıştır.Deniz KadayıfıDeniz Kadayıfı ( Chondrus crispus ): Atlas Okyanusu sahillerinde yetişen, esmer su yosunlarından bir çeşit deniz bitkisidir. Görüntü olarak kadayıfa benzer açık sarı ve turuncuya çalan bir renktedir. Sert ve tel tel parçalıdır, deniz suyunun çekilmesiyle ortaya çıkar ve toplanarak kurutulur.

İçeriğinde; brom, iyot, potasyum, sodyum, magnezyum gibi mineraller ile müsilaj ve karbonhidratlar mevcuttur..
Tıbbi kullanımının dışında geleneksel sanatlarımızdan Ebru’nun hazırlanmasında da kullanımı mevcuttur.

Deniz Kadayıfının Faydaları


Müsilajın yumuşatıcı etkisi ülserin tahriş ettiği dokularda fayda sağlar. Bu etkisi sebebiyle gastrit ve mide ülserinde tedaviye yardımcı olarak kullanılır.
  • Solunum yolu şikayetlerini azaltmakta etkilidir. 
  • Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. 
  • Sindirimi kolaylaştırır. 
  • Gastrit ve ülserde faydalıdır.

En sık kullanım alanı nefes darlığı, astım, bronşit ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarıdır. Kırışıklık giderici olarak,  Deniz kadayıfı, losyon yapılıp cilde gece yatarken sürülür. Kan sulandırıcı özelliği vardır kan sulandrıcı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Deniz Kadayıfı Nasıl Kullanılır

Deniz Kadayıfı Çayı


Bir su bardağı kaynamış su ve ya süt içerisine iki çay kaşığı Deniz Kadayıfı konulur yaklaşık 10 dk bekletilir iyice karıştırdıktan sonra aç  veya tok içilebilir. Günde  iki bardak içilebilir.  Süt ile kaynatılıp bal ile tatlandırılabilir.

İsterseniz elma, portakal tarcın gıbı meyve ve baharatlarla kaynatabilirsiniz.
1-1,5 çay kaşığı (2 g) drog üzerine 1 çay fincanı kaynar su dökülür,10 dakika bekletilir,süzülür. Süt veya ıhlamur ile birlikte kaynatılmasında daha çok fayda olduğu bilinir.

Yazımızın sonuna gelirken, deniz yosunu hakkında derlediğimiz yazımızın sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki yazımız:  DENİZ ÜZÜMÜ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder