27 Ağustos 2014 Çarşamba

Deniz üzümü


Deniz üzümünün faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini bitkilerimiz.org okurları için özenle hazırladık İyi okumalar.


Deniz ÜzümüDeniz üzümü (Ephedra campylopoda); 2 metreye kadar yükselebilen, sarı ve kırmızı renklerde meyveler veren, dalları yeşil bir çalı türüdür. Dünyanın kurak yerlerinde yetişen bir bitkidir.

Yeşil ve çok dallı olan sürgünlerinde pul şeklinde karsılıklı iki yaprak bulunur. Deniz üzümü Marmara bölgesinde, İzmir, Konya, Kayseri, Gülek, Antalya, Tarsus, Maraş, Malatya ve Elazığ çevrelerinde deniz veya göllere yakın taşlık, kumluk ve kurak yerlerde, eski duvarlar ve kayalar üzerinde bulunur.

Bitkinin kullanılan kısmı kuru dallarıdır. Dallarında tanen ve efedrin sınıfı alkaloidler içerir. Bileşiminde ise Ephedrin alkaolidi ve tanen vardır. Özellikle Ephedrin alkolidi astım tedavisinde sıkça başvurulan bir maddedir.


Deniz Üzümünün Faydaları


  • Bronşları genişletici etkisi ile astıma karşı faydalıdır. 
  • Terletici ve ateş düşürücüdür. 
  • Deri alerjilerine karşı etkilidir. 
  • Kan basıncını yükseltici etkiye sahiptir. 
  • Romatizma ağrılarını hafifletir.

Deniz üzümünün etkili maddesi efedrin santral sinir sistemini uyararak bronşları genişletir. Bu açıdan astımda fayda sağlayabilir. Zaten en eski bitkilerden biri olan deniz üzümü 500 yıldır bu amaçla kullanılmaktadır.

Kalbi uyarıp, damarları büzerek kan basıncım yükseltir. Çin ve Orta Asya’da çok eski devirlerden beri terletici, romatizma ağrılarını giderici, ateş düşürücü olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Deniz üzümü alerjik durumlarda da faydalıdır.Deniz Üzümü Nasıl Kullanılır

 

Meyveler yenilmek suretiyle kullanıldığından 4-10 adet meyve günde 2-3 kez alınabilir. Eski devirlerden beri Çin’de ve Orta Asya’da terletici, ateş düşürücü, romatizma ağrılarını ve astım nöbetlerini dindirici olarak kullanılmıştır. Fakat bugün çoğunlukla astım nöbetlerini dindirici ve yüksek ateşe karşı kullanılmaktadır.  Meyveleri yenilmek, dalları suyla kaynatılarak içilmek suretiyle faydalı etkileri görülür. 

 

Kuru dalları suda kaynatılıp suyu içilerek kullanılabileceği gibi meyveleri de yenebilir. Bütün bu yararlarının yanında, uykusuzluk, huzursuzluk ve dolaşım sistemi problemlerine neden olabileceği için dozunda ve kısa süreli kullanılmalıdır !

 Deniz Üzümü Meyvesi


Çiçek açma zamanında ( Mayıs- Haziran aylarında ) yerüstü kısımları toplanır. Gölgede veya 45 derece ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitkinin rengi yeşil, kokusuz ve yakıcı acı bir tattadır. Kabul edile rutubet % 12 dir balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.

Deride kurdeşen veya daha küçük alerjik reaksiyonlarda yararlanılır. 50 gr. dal parçaları 1 lt. suda kaynatılarak günde 3 bardak içilir.

Deniz üzümünün faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımI hakkında derlediğimiz yazımızın sonuna gelirken makalemizin sizler için yararlı olduğunu ümidediyor, sıradaki yazımızın dikkatinizi çekeceğini düşünerek okumanızı diliyoruz. İyi okumalar.

Bir sonraki makale. DERE OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder