27 Ağustos 2014 Çarşamba

Dere Otu


Bitkilerimiz.org olarak, dere otunun faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özellikleri üzerine hazırladığıız makalemizin sizler için faydalı olcağını umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.


Dere OtuDere otu (Anethum graveolens), maydanozgiller familyasından anavatanı Asya olan tek yıllık bir bitki türüdür. Anavatanı Avrupa’nın güneyi ve Asya’nın batısıdır. Türkiye’de de yabani olarak bulunduğu gibi, kültür bitkisi olarak bahçelerde de yetiştirilir ve Durakotu, Tarhanaotu, Tereotu diye de bilinir.

Akdeniz havzası kökenli, bir ya da ikiyılIık dayanıklı otsu bitki olup ükemizde yaygın olarak yetişir.60 cm. kadar boylanabilir. Gövdesi yeşil ya da mavi-yeşil renkli, yuvarlak kesitli, içi boş ve bir ana gövdeden dallara ayrılan yapıdadır.

Hoş kokulu, iplik gibi ince yapılı ve tüylü olan yeşil ya da mavi-yeşil yaprakları; yaz ortalarında20 cm. kadar genişlikte şemsiyeye benzer salkımlar oluşturarak açan sarımsı renkli, hoş kokulu minik çiçekleri vardır. Oval biçimli, yassı ve esmer kahverengi küçük tohumları (meyvesi) da hoş kokulu olur. Bitki, tohumlarıyla çoğalır.

Dereotu kalsiyum, manganez, demir mineralleri bakımından zengindir ve iyi bir antioksidandır. Ayrıca dere otu yağı anti-spazmatik, gaz giderici, hazmettirici ve sedatif etkilerede sahip bir bitkidir.


Dere Otunun FaydalarıDere otunun tıbbi bakımından en önemli bölümü olan tohumları, bileşiminde karvon: limonen adlı maddeler bulunan % 4 oranındaki uçucu yağ ile ayrıca pektin, reçine ve bazı mineralleri içerir. Bu tohumlar aynen ya da ezilip baharat olarak bazı yemek ve besinlere katılır. Bitkinin yaprakları, çeşni vermesi için, yemek ve salatalara konur.

Dereotu nefesin kötü kokusunu temizler. Bunun için tohumlan ağızda çiğnenir. Besin ve ilaç olarak bedene yararlı nitelikleri ta Eski Mısırlılar zamanından beri bilinen dereotunun tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöylece sıralanabilir: Sinirleri yatıştırır ve bedeni rahatlatır.Mide ve bağırsak gazlarını söktürür.

  • Özellikle küçük çocuklarda gaz söktürücü etkisi önemlidir. 
  • Sindirimi kolaylaştırır. Karın ağrılarına iyi gelir. 
  • Mineral yönünden zengin olduğu için tuzsuz rejimlerde yer alır. 
  • Hıçkırığı kesici etkisi vardır. 
  • Süt bezlerini uyardığından emzikli annelerde süt gelişini artırır.
  • Kusma refleksini bastırır.

Dere Otu Nasıl Kullanılır


Bütün bu etkilerini sağlamak üzere, tohumları iyice olgunlaşmadan önce bitki kesilip çok sıkı olmayan demetler halinde bağlanarak kurutulur. Tohumları iyice olgunlaşıp renkleri esmer kahverengine dönüşünce yere temiz bez ya da kâğıt serilip üzerinde demetler dövülerek tohumlarını dökmesi sağlanır.

Dere Otu Çayı


Bu tohumlardan 1-2 tatlı kaşığı alınarak hafifçe ezilip üzerine 1 bardak kaynar su dökülür ve 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Yemeklerden önce bu infüzyondan birer bardak içilir.

Dere otunun faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özellikleri üzerine hazırladığıız makalemizin sonuna gelirken yazımızın sizler için yararlı bir yazı olduğu kanaatini taşıyoruz. Yazımızla ilgili fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Sıradaki makalemizin ilginizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki yazımız: DEVE KULAĞI OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder