27 Ağustos 2014 Çarşamba

Deve Dikeni Otu

Deve dikeni otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkında derlenen yazımız siz değerli okurlarımızn beğenisine sunulurken, sizler için faydalı bir yazı oldu ümidiyle iyi okumalar diliyoruz.
 

Deve Dikeni Otu


Deve dikeni (Carduus marianus), papatyagiller familyasından bazı dikenli bitkilerin ortak adıdır. Devekengeli, meryemanadikeni, sütlükengel olarak da bilinir. İnce ve çengelli bir yapıya sahip olan ve yaşken güzel koku veren, 1,5 metreye kadar boylanabilen büyük, otsu bir bitkidir.

Deve dikenleri genellikle yol kenarlarında ve ekili olmayan tarlalarda yetişir. Boyları 30-100 cmarasında değişir. Başçıkları, dikenli ve açık yeşil renkli yapraklar ile mor renkli küçük çiçeklerden oluşur. Meyvelerinin veya tohumlarının ucunda beyaz bir tüy bulunur.

Devedikeninin meyvelerinden, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde yararlanılır. Uçucu yağ, flavonlar ve acı madde içerir. Deve dikeninin “flavolignan” adı verilen “hepatoprotektif” yani karaciğeri koruyan özelliği olan maddeler içermektedir. 

Tohumu, %3 oranında, karaciğeri koruyan bir flavolignan olan silymarin içermektedir ki silymarin adı verilen madde Özellikle karaciğer sağlığı açısından kritik önem arzetmekte ve karaciğer rahatsızlığı olanların bu bitkiyi kullanması tıp çevrelerince önerilmektedir.


Deve Dikeninin FaydalarıKuvvetli bir antioksidan etkisi olan bitki karaciğer koruyucu özelliğe sahiptir. Deve dikeni ekstreleri, bugün üzerinde en çok çalışma yapılan ve etkisi belirlenmiş bitkilerden biridir.

Bu bitkinin en önemli özelliği karaciğer yağlanması, siroz, çeşitli kimyasal toksinlere bağlı karaciğer hasarları, sarılık gibi karaciğerle ilgili tüm sağlık sorunlarına karşı yararları olmasıdır.

Alkol alan insanların karaciğerin korur. Bitkisel ilaçların en önde gelenedir. Karaciğeri zararlı ve zehirli maddelerden büyük bir başarıyla temizler. Balgamı çıkartır, kanı artırır ve göğsü yumuşatır.


Deve Dikeni Otu Nasıl KullanılırKökten gövdeye, dallara, yapraklara, çiçek tomurcuklarına ve tohumlara varıncaya değin her yeriyle yenebilir bir bitkidir. Kök, gövde ve yan sürgünler suda haşlanıp salata yapılarak ya da et yemeklerinin içine sebze olarak eklenerek yenir.

Gövde tazeyken soyularak çiğ de yenebilir. Çiçek tomurcukları enginara benzer lezzetiyle tüketilir. Tohumlarından yağ çıkarılır ya da kavrularak kahve yerine içilir.

Deve Dikeni Otu Çayı

 
Bir bardak kaynar suda, yarım yemek kaşığı ezilen tohumlar kaynatılır ve üzerine kapak kapatılarak 15 dakika demlenip, süzülür. Gün içerisinde 3 bardak taze demlenerek içilir. Sabah aç, öğle yemekten 30 dakika önce ve gece yatmadan 30 dakika önce bir bardak olarak soğutmadan içiniz.


Deve dikeni otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkında derlenen yazımızın sonuna gelirken ilgilendiğiniz için teşekkür eder, bir sonraki makalemizin dikkatizi çekebilecini vurgulamak isteriz. iyi okumalar.

Bir sonraki makalemiz:  DİKEN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder