27 Ağustos 2014 Çarşamba

Deve Kulağı Otu


Deve kulağı otunun faydalı yönleri, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini değerli okurlarımız için inceledik. İyi okumalar. 

Deve Kulağı OtuDeve Kulağı (Limonium lilacinum) : .Bileşikgillerden bir çeşit bitkidir. Yaprakları enli ve yeşildir. Kökü kalındır. Çiçeklerinde ince, uzun dikenleri vardır. Kökleri toplanır. Kokusuz ve acı, çiçekleri dikenli, kökü kalın bir bitkidir.  Haziran – Eylül ayları arası çiçek açar.

Genellikle Orta Anadolu’da yayılış gösterir. Gövde uzunluğu 20 – 50 santimetre kadardır. Çok yıllık, otsu bir bitki türüdür. Çiçekli dalları koyun ve keçiler tarafından otlanır. Deniz seviyesinden 900 – 1200 metre yükseklikte tuzlu yerlerde yaşar. Türkiye’ye özgü bir bitkidir.

Bileşimindeki saponin, tanen, organik asitler ve az miktarda da flavonol glikosidler deve kulağı otunun önemli bir anti-oksidan kaynağı haline getirmiştir..

Deve Kulağının Faydaları


  • Vücuda rahatlık verir. Vücudu terletir ve vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. 
  • Kanı temizler. 
  • İdrar yollarındaki kum ve taşları döker. 
  • Romatizma ve gut hastalığı şikayetlerini azaltır.


Deve Kulağı Nasıl Kullanılır


Deve kulağı otunun kullanılan kısımları Kökleri ve yapraklarıdır. Yaprakları ve kökleri gölgede kurutularak kullanılır. Kökleri dilimlenerek kurutulur. 

Deve Kulağı Çayı


Kökleri yarım saat kadar kaynatıldıktan sonra günde 2-3 çorba kaşığı alınırsa romatizma ağrılarını keser. Diğer bir yöntem ise;  Bir yemek kaşığı kurutulup toz haline getirilmiş deve kulağı otu kökü ve yapraklarının karışımı, 1 litre su ile kaynatılıp içilir.

Yazımızın sonuna gelirkebn sizler için faydalı bir yazı olduğunu ümidediyor, bir sonraki yazımızın ilginizi çekebileceği düşünerek iyi okumalar diliyoruz.

Sıradaki yazımız : DEVE TABANI OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder