27 Ağustos 2014 Çarşamba

Deve Tabanı Otu
Deve tabanı otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında hazırlanan makalemiz siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için beğeninize sunulmuştur. İyi okumalar.


 

 

Deve Tabanı Otu


Deve tabanı (Tussilago farfara) : Altınsarısı renginde çiçekler açan, geniş yapraklı, otsu bir bitkidir.2.5 metreye kadar uzayabilen bu bitkinin uzun saplı koyu yeşil renkli , derimsi dokulu , iri gösterişli ve parlaksı yaprakları vardır.

Yetiştiği yerler yoğun yağışlı tropikal yağmur ormanlarıdır. Balta girmemiş ormanlarda dev ağaçların arasında neredeyse fotosenteze yetmeyecek az ışıklı koyu gölge yerlerde güneşe ulaşmak için küçük yapraklı ve çabuk uzayan şekilde evrim geçirmiştir

Devetabanının anavatanı Peru’nun kuzeyi, Ekvador, Kolombiya ve Meksika’nın güneyine kadar olan ülkeler.Öksürük otu, Farfara adlarıyla da bilinir.

İçeriğinde tanen, acı madde, müsilaj, çeşitli alkaloidler ve organik asitler bulunur.

Deve Tabanının Faydaları


  • İştahı açar. 
  • Göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve nefes darlığını giderir. 
  • Astım, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir. 
  • Öksürüğü keser. İdrar söktürücüdür.
Vücudun direncini artırır, vucuda güç ve dinçlik verir, sinirlerin yatışmasını ve rahatlamayı sağlar. Yaralar ve çıbanların iyileşmesine yardımcı olur, iyileşmeyi hızlandırır.


Deve Tabanı Nasıl Kullanılır

 

Çiçekleri Nisan’da, yaprakları ise, Haziran ve Temmuz aylarında deve tabanı meyvesi toplanıp kurutulur. Yaprakları yarım saat kadar kaynatılıp suyu içilirse idrar söktürür ve sinirleri rahatlatarak ağrıları dindirir. 

Çiçeklerinden yapılan çay göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Yılda 6 haftadan daha uzun süre kullanmak tavsiye edilmemektedir. Kavrulup yemeği yapılarak ve haşlanaraktüketilmesi önerilmektedir.


Deve Tabanı Çayı


Çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Yaprakları yarım saat kadar kaynatılıp suyu içilirse idrar söktürür ve sinirleri rahatlatarak ağrıları dindirir. Çiçeklerinden yapılan çay göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser.

Bitkiden 1 çorba kaşığı 400 gr. kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden önce 1’er çay bardağı içilir.

Deve Tabanı Kompres


Kompres olarak ise;  Taze, yıkanmış yapraklar oklava ile ezilir ve yaraların üstüne konulur. Bu, günde birkaç kez tekrarlanır.

Deve tabanı otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında hazılanan makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz.Bir sonraki makalemizde deve dikeni otunun özellikleri incelenmiştir. İlginii çekeceğini düşünüyor ve iyi okumalar diliyoruz.

Sıradaki makale : DEVE DİKENİ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder