27 Ağustos 2014 Çarşamba

Diken
Dikenin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım biçimleri hakkında.

 

 

Diken

 

Diken otu (Smilax); 1m. kadar yüksek, gövde köşeli, doğru, dipten dallanır, bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir. Kök uzun ve iğ biçimindedir.Dip yapraklar mızrak şeklinde, sivri ve ince sert kıllarla donatılmıştır, rozet halinde bulunurlar.

Saptaki yapraklar bitişik ,(oturak) , alttakiler ise daha küçüktür, dalgalı ile tüysü arası damarla örümcek ağı gibi soluk yeşil, kenarları dikenlidir. Çiçek tablaları (kömeç) sapların ucunda ve yapraklar tarafından sarılıdırlar. Çiçekler sarı, bozumsu, meyve silindirik ve sert kıllı kanatçıklarla donatılmıştır.

Yapraklarının kenarı odun testeresi gibi irili ufaklı dişlerle donanmış yer yer dalgalı üzeri tüylü ve dikenli üst yüzeyi grimsi yeşil, alt yüzeyi tüylü yeşilimsi gri renkte, sapsız ve gövdeye oturmuş vaziyettedir. Çiçekleri altın sarısı renkte demet şeklindeki ve onun çevresinde uzun dikenlerle donanmış dikenlerin ucu sarı tabanı esmerimsi kırmızı renktedir.

Birleşiminde Minerallerden; Potasyum ve az miktarda Kalsiyum ve Magnezyum içerir.f) Ayrıca %8 Tanin, musilaj ve vitamin B içerir.

Diken Otunun Faydaları


Yakı edilen ot, iğne ve diken batmış yaraların üzerine uygulanırsa dışarı çıkartıp, yaraları iyileştirir. Haşlamasından yapılan şerbet idrarı söker. Maydanoz ve kereviz ile birlikte damıtılıp içilirse bünyeyi kuvvetlendirir.

Çiçeği ezilip, penis ve testisler üzerindeki şişlikler üzerine sürülürse, sıkıntılardan kurtarır. Ot tazeyken özsuyu çıkarılır. Saflaştırıldıktan sonra bir miktar şekerle kaynatılıp kıvama getirilir. Kullanılan karışım yukarıda sayılan tüm hastalıklara şifa verir.


Diken Nasıl Kullanılır


Bir adı da mübarekotu olan diken otu, çiçek açamaya başladığı anadan itibaren toplanarak kurutulur ve özel kaplarda muhafaza edilir.

İştah açıcı, mideyi kuvvetlendirici, mide asidini artırıcı, saf¬rayı artırıcı, iltihapları önleyici ve antibiyotiktir. Kökleri çay gibi demlenerek kullanılır. 

Diken Otu Çayı


Kökleri çay gibi demlener ek kullanılır. Yakı edilen ot, iğne ve diken batmış yar aların üzerine uygulanır sa dışarı çıkartıp, yar aları iyileştirir. Kurutulmuş veya taze Gümüş dikeni kökünden bir kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 7-10 dk demlenmeye bırakılır. Çay demlendikten sonra süzülerek içilir.

Diken Otu Kürü

 

Haşlamasından yapılan şer bet, idrarı söker. Maydanoz ve ker eviz ile birlikte damıtılıp içilir se bünyeyi kuvvetlendirir.  Çiçeği ezilip, penis ve testisler üzerindeki şişler üzerine sürülürse, sıkıntılar dan kurtarır. 

Ot tazeyken özsuyu çıkarılır. Saflaştır dıktan sonr a bir miktar şekerle kaynatılıp kıvama getirilir.

Dikeni kökünü tazesi veya kurutulmuşundan 100 gr ince kıyılarak bir şişeye konur ve üzerine %70’lik 500 ml Etanol ilave edilir. güneşten uzak bir yerde 4-6 hafta bekletildikten sonra süzülerek Homeopati’de  anılan tentür elde edilir. bu tentürden günde 3-4 defa 10-15 damla 6 hafta süre ile alınır. Yukarıdaki çay harmanlarından da aynı şekilde tentür elde edilir.

Bu makalemizde  dikenin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım biçimleri bitkilerimiz.org okurları için araştırdık. Umarız yazımızdan faydalanabilmiş ve beğenizizi kazanabilmişizdir. Bir sonraki yazımızın ilginizi çekebileği düşüncesiyle okumanızı tavsiye eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz: DİKENLİ İNCİR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder