27 Ağustos 2014 Çarşamba

Dikenli İncir

Dikenli incirin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım biçimi hakkında yazımız umuyoruz ki siz değerli okurlarımız için faydalı olacaktır. İyi okumalar.

 

 

 

Dikenli İncir

 

Dikenli incir (Opuntia ficus) , kaktüsgiller familyasında sınıflanan Opuntia cinsinin tipik türüdür.Aymı zamanda, birçok türü bulunan kaktüs bitkisinin ‘nopal zamkı’ denilen bir zamk elde edilen türüdür.

Dikenli incir kaktüs türü için Frenk inciri, ya da halk ağzında kaynanadili adları da kullanılır.5-10 cm uzunluğunda, kırmızı, sarı, turuncu renklerde kabuğu olan etli bir meyvedir.

Dikenli incir, üzerinde çok sayıda diken bulunur. İçinde tohumları bulunur. Tatlı ve suludur. Yenilebilir. Ancak, yerken kabuk kısmı soyulup çıkarılır. Akdeniz’de doğal olarak yetişir. Türkiye’de Batı ve Güney Anadolu’da bulunur.

Dikenli incir, C vitamini yönünden oldukça zengin olan bu meyve, bağırsakları çalıştırma ve açlık hissini bastırma özelliği ile diyet yapanların gözdesi bir bitkidir.Dikenli İncirin Faydalarıİshal ve dizanteriye karşı faydalıdır. Sindirim sistemini rahatlatır ve kabızlığı giderir. Şeker hastalarına iyi gelir. Kolesterol oranını düşürür. Tok tutar ve yemeklerden alınan yağın vücut tarafından emilimini azaltır.

Bu özellikleri ile aşırı kilolarından kurtulmak isteyenler için de faydalı bir besindir. Yaprakları kaynatılarak elde edilen solüsyon cildi nemlendirir ve taze tutar.


Dikenli İncir Nasıl Kullanılır


Dikenli incirin meyvesi kabukları soyularak yenebileceği gibi suyu sıkılarak da içilebilir. Yaprakları, cilt ve saç bakımı için kullanılan doğal kozmetik ürünlerindendir. Bitkiden doğal boya maddesi de elde edilmektedir.

Bağırsakları düzenli çalıştırmasının yanında tok tutma özelliğine de sahip olduğu için diyet yapanlar için son derece faydalı. Bunun yanında cilt kırışıklıklarını da gideriyor, cildi güzelleştiriyor.

Yazımızın sonuna gelirken yararlanabildiğiniz bir yazı olduğu umuduyla bir sonrakş makalemizi okumanızı öneriyor iyi okumalar diliyoruz.

Sıradaki makale:  DİŞBUDAK AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder