27 Ağustos 2014 Çarşamba

Diş Otu


Diş otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında kaleme alınan yazımız siz değerli okurlarımız faydalanabilmesi için itinayla hazırlanmıştır. İyi okumalar.


Diş OtuDiş otu (Ammi visnaga); Maydonozgiller familyasındandır. Diğer adları kürdan otu, diş hilali,hıltan, kılır, mısır anasonotu. Asya, Avrupa ve Afrika’ya yayılmış bir çok türden birkaç tanesi de ülkemizde yetişmektedir.

En çok yetiştiği ülke Mısır’dır. 50-90 cmboyunda, Temmuz-Eylül ayları arasında beyaz çiçekler açan bir otsu bitkidir. Meyve esmer kırmızıdır. ,içeriğinde; sabit ve uçucu yağ, visnadin, kellin gibi maddeler taşımaktadır.

Bitkinin kullanılan kısmı kurutulmuş olan olgun meyveleridir. Diş otu meyvelerinde sabit yağ, uçucu yağ, khellin ve visnagin vardır. Khellin, özellikle anti-toksit yapısıyla vücuttaki zararlı meddelerin dışarı atılmasında önemli etkisi olan bir organik bileşiktir. ve dişotu bitkisinin kök, gövde, yaprak ve Özellikle meyvelerinde bulunmaktadır.

Diş otu meyveleri çok eskiden beri doğu ülkelerinde gaz ve idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Bronşlar, idrar yolları, safra yolları ve kronerler üzerine antispazmotik tesiri görülmektedir.

Dişotunun Faydaları


  • Damar genişletici ve spazm çözücü etkileri vardır. Bu etkilerin kellin ve visnadin maddelerinden ileri geldiği düşünülmektedir.
  • Spazm çözücü olmasıyla idrar söktürücü ve dolayısıyla boşaltım sistemindeki düşmeye müsait taşları düşürücü olarak rol oynayabilir.
Zehirli olmaması, yan etki görülmeyişi ve etkisinin uzun sürmesiyle dişotu astımda nöbetler arasında, nöbet gelişini engellemek amacıyla kullanılabilecek iyi bir ilaçtır. Ancak acilen tedavi gerektiren astım nöbetlerinde dişotu uygun değildir.

Astım ve bronşitte faydalıdır. Astım şikayetlerini azaltmasının yanında astım nöbetlerini de önleyici etkiye sahiptir. Kalbi kuvvetlendirir.


Diş Otu Nasıl Kullanılır


Damar genişletici etki ise, bilhassa kalbi besleyen koroner damarlarda kendini göstermekte ve visnadin sayesinde olmaktadır. Böylece kalp kaslarının kanlanması dolayısıyla beslenmesi artar. Angina denilen kalbin yeterli O2 alamamasından kaynaklanan ağrı ataklarını önlemek için kullanılabilir.

100 gr. dişotu meyvesi, 1 lt. suda kaynatılarak günde 2 bardak içilir.

Makalemiz burada son bulurken yazımızın sizler için faydalı olduğunu ümidediyor vakit ayırıp okudunuz için teşekekkür ediyoruz. Sıradaki yazımızın ilginizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makalemiz:  DOMATES

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder