27 Ağustos 2014 Çarşamba

Dişbudak ağacı
Dişbudak ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkındaki yazımızı bitkilerimiz.org okurları için titizlikle hazırladık. Yazımızın sizler için faydalı bir yazı olduğu ümidini taşırken yazımız hakkında fikirlerinizi bizimle paylaşmanızı dileriz. İyi okumalar.

 

 

Dişbudak Ağacı


Dişbudak (Fraxinus), zeytingiller  familyasının Fraxinus kerestesi sert, yaprakları parçalı, 30 metreye kadar ulaşabilen bir ağaç türüdür.  Yaprak döken veya bazen herdem yeşil ağaç veya çalı formunda olabilirler.

Nisan ve mayıs aylarında çiçek durumları meydana getiren 20-30 cm yüksekliğinde, kıymetli bir orman ağacı. Hafif ve rutubetli toprakları sever. Kökleri derine iner. Gövde dik, karşılıklı dallı, üzerinde esmer lekeler bulunan gri renkli kabukludur.

Yapraklar sivri uçlu ve kenarları muntazam dişlidir. Çiçekler bileşik salkım durumlarında olup, yapraklardan önce açar. Çiçekler evvela dik duran, fakat sonra sarkan durumlar teşkil ederler. Meyveleri küt uçlu, esmer renkli, yassı şekilli ve kanatlı fındıksıdır.

Ülkemizde dört türü bulunur. Trakya, İstanbul, Bursa, İzmir, Manisa Dağı, Toroslar, Osmaniye, Maraş civarında tek başına veya küçük topluluklar halindedir. Dişbudak ağacının diğer türüne çiçeksiz denmesinin sebebi çiçek örtüsünün bulunmamasındandır.

Yapraklarında reçineli maddeler, tanen, uçucu yağ ve glikozitler vardır. Yaprakları idrar söktürücü, müshil ve süt ifrazını arttırıcı olarak kullanılır.

Dişbudak Ağacının Faydaları


Ateşi düşürür, vücuda kuvvet verir. Anne sütünü artırır.Romatizma ve nikris ağrılarını hafifletir. Anne sütünü arttırır. İdrar söktürücü özelliği ile kabızlığı giderir ve vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.

Dişbudak Ağacı Nasıl Kullanılır


Bitkinin gövdesinden elde edilen usare kullanılır. Bu usare temmuz-ağustosta ağacın gövdesine yapılan yarıklardan elde edilir. Bu usarede mannitol, şekerler ve reçine bulunur. Hafif müshil etkilidir. Özellikle çocuklara su veya süt içinde eritilerek verilir.

Kabukları ve yaprakları kullanılır. Yaprakları haşlanıp düzenli olarak birer fincan içilirse kabızlığı giderir, romatizma ve nikris şikayetlerini azaltır. Kabukları kaynatılarak elde edilen su ise kabızlık yapıcı özelliği nedeniyle ishali kesmekte etkilidir, ayrıca ateş düşürücüdür.


Dişbudak Çayı


Tohumlarının kaynatması da idrar söktürücü olarak kullanılır. Yapraklar haziran-temmuz ayları arasında toplanır. Gölgede kurutulur. Yapraklarında reçineli maddeler, tanen, uçucu yağ ve glikozitler vardır. Yaprakları idrar söktürücü, müshil ve süt ifrazını arttırıcı olarak kullanılır.

Dişbudak kabuğundan iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Romatizma ve nikris tedavisinde de faydalıdır. Kabukları ateş düşürücü ve kabız edicidir. Tohumları idrar söktürücüdür.

Dişbudak ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkındaki yazımız burada son buluyor. Makalemizin sizler için yararlı olduğu kaanaatiyle bir sonraki yazımızında dikkatinizi çekebileceğini düşüyor ve okumanızı tavsiye ediyoruz İyi  okumalar.

Sıradaki yazımız:  DİŞ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder