27 Ağustos 2014 Çarşamba

Domates
Bitkileriz.org olarak, ülkemizde tüketimi çok yaygın olan Domatesin yapısal özellikleri, faydaları ve gündelik kullanım biçimlerini siz değerli okurlarımız için itinayla araştırdık. Yazımızdan faydalanabileceğinizi umuyor iyi okumalar diliyoruz. 

 

Domates


Domates (Solanum lycopersicum) , patlıcangiller ailesinden, anavatanı Güney ve Orta Amerika olan yenebilen otsu bitki türüdür.  10 veya 15 cm boya sahip olan domates bitkisinin hafif odunsu bir gövdesi vardır. 10-25 cm uzunluğunda olan yapraklarının üzerinde 5-9 yaprakçık bulunur.

Yaprakları tüylüdür. 1-2 cm uzunluğunda ve genellikle sarı olan domates çiçekleri bir sap üzerinde 3-12 adettir. Genellilke kırmızı, yenilebilen meyvesi yabani bitkilerde 1-2 cm çapında iken, kültür bitkilerinde daha büyüktür.

Domates demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir.

Domatesin Faydaları


Özellikle lif açısından zengin kabuklarıyla yenildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olurve kabızlığı giderir. İyi bir idrar söktürücüdür ve vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Domates suyu cilde güzellik ve canlılık verir. Bundan dolayı birçok güzellik maddesinin yapımında domates kullanılımaktadır.

  • Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. 
  • Kanı temizler. 
  • Kanseri, özellikle de prostat kanserini, önlemede çok etkilidir. 
  • Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. 
  • Damar sertliği ve romatizmaya iyi gelir. 
  • Yaşlanmayı geciktirir. Cilde tazelik verir.
 

Domates Suyunun Faydaları


Domateste, yüksek oranda bulunan C vitamini, bağışıklık sisteminin gelişmesinde, grip ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde faydalıdır.  Domatesin hazmı kolaylaştırdığını, özellikle nişastalı yiyeceklerin (hamur işleri, kuru erzak) kolay sindirilmesini sağlar.

Güneşin zararlı UV (ultraviyole) ışınlarına karşı da savaşan bir sebze olan domates, yaz aylarında yendiği zaman zararlı ışınlara karşı çok faydalıdır. Güneş ışınlarına alerjisi olan, güneş ışınlarından çabuk etkilenen insanların yaz aylarında domates tüketmeleri sağlık açısından çok önemlidir.

 

Prostat Kanserine Karşı Domates


Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü, yaptığı araştırmalarda domatesin prostat kanserine yakalanma riskini azalttığını tespit etti.

Uzmanlar, domatesin damarları yumuşattığını, kanı durulttuğunu, üre miktarını düşürdüğünü, vücudu gençleştirdiğini belirterek, kalp, karaciğer, böbrek bozuklukları ve şekerliler için çok faydalı olduğunu ifade ediyor.

Domates Nasıl Kullanılır


Domates taze olarak yenebileceği gibi yemeklerde, domates salçası, ketçap ve turşu yapımında da kullanılır. Ayrıca, domates cilt bakımı için de yararlıdır. Cilde tazelik ve renk verir.

Dilimlenmiş domatesi ciltteki sivilce ve siyah noktaların üzerine koyup bir süre beklettikten sonra cilt temizlenirse yararı görülür. Domates ve domates suyu yağlı ciltlere iyi gelir ve derideki gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Nasır Tedavisinde Domates


Nasırlar için 1 adet domates ortadan kesilir. Ayakta bulunan nasırın üzerine, bu şifalı bitkinin çekirdekli kısmı gelecek şekilde yerleştirilir.

Sargı bezi ile sarılır ve sabaha kadar o şekilde bekletilir. Sabah, yumuşamış olan ölü deri, canlı dokuyu zedelemeden dikkatlice alınır. Böylece ayaktaki nasırlı kısım temizlenmiş olur.

Sivilceye Karşı Domates


Sivilce, akne ve siyah noktalar için domatesi ortadan kesip yüzünüze sürebileceğiniz gibi rendeleyebilir yahut 1 kaşık dolusu domates püresi de kullanabilirsiniz. Ardından 10-15 dk. bekleyip yüzünüzü suyla yıkayın.

 Domatesin yapısal özellikleri, faydaları ve gündelik kullanım yöntemlerini ele aldığımız yazımızın sonuna gelirken sizler için faydalı olduğunu umudediyor, ilginiz için teşekkür ediyoruz. Sıradaki yazımızın dikkatinizi çekebileceğini düşünerek okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makalemiz: DONG QUAİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder