27 Ağustos 2014 Çarşamba

Dong Quai


Çin melek otu olarakta bilinen dong quai bitkisinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri başta olmak üzere bilinmeyen yönlerini siz değerli okurlarımız için derledik. İyi okumalar.

 

Dong Quai

 


Dong Quai (Çin melek otu-Angelica sinensis ) Çin, Kore ve Japonya’da yetişen aromatik bir bitkidir. Bu ülkelerde Ginseng’ den sonra en ünlü ikinci bitkidir ve kadınlar için yapılan hemen hemen tüm bitkisel kombinasyonlarda yer alır. Regil düzensizliklerinden menopoz semptomlarına kadar tüm jinekolojik şikayetler için kullanılır.

Kökleri vitamin A, E ve B12 içerir. İçerdiği 6 çeşit coumarin türevi anti-spasmodik etkilerinden dolayı çok değerlidir. Bilindiği gibi anti-spasmodik maddeler menstural (regil) kramplarını hafifletmekte veya gidermektedir. Ayrıca Dong Quai’nin kökleri temel yağlar (ligustilide, butylphthalide), ferulic acid, ve çeşitli poli-sakkaritler içermektedir.

Spazm giderici, kan pıhtılaşmasını azaltıcı ve çevresel kan damarlarını rahatlatıcı etkiye sahiptir. Araştırmalar Dong Quai’nin östrojen hormonu üzerinde dengeleyici etkisi olduğunu da göstermiştir.

Dong Quai – Çin Melek Otunun FaydalarıBitkisel österojen (fitoösterojen) olarak kullanılr ve insan österojenin 1/400 ü aktiviteye sahptir, böylece vücutta österojen seviyesini dengeler. İçindeki fitoöstrojenler östrojen hormonunun dengelenmesini sağlarlar.

Eğer vücutta östrojen seviyesi yüksekse fitoöstrojenler reseptörleri kapatarak dengeyi sağlarlar. Tersi durumdaysa östrojenik aktiviteyi arttırırlar.

Kadınlar için üreme sistemi toniği. Genel olarak aşırı irritasyon, sinirlilik hali, ağrı ve sızılar, yorgunluk, depresyon, kramplar, zamansız menstrüasyon gibi şikayetleri azaltmakta yardımcıdır. Menopoz döneminde görülen sıcak basması, depresyon ve yorgunluk hallerinin çözülmesine de yardımcı olabilir.

Hamilelik döneminde kullanılmaması tavsiye edilmektedir !

Dong Quai Bitkisi Nasıl KullanılırDong Quai  bitkisinin Çin tıbbında kullanımı yüzyıllar öncesine dayanır. Bugün dünyada en yaygın kullanılan bitkisel kadın hormonal toniğidir.

Bir litre kaynamış suya, 30-50 gram kurutulmuş dong quai kök tozunndan konur. 10-15 dakika demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra günde 2-3 kez birer bardak içilir. Bir diğer yöntem ise; Yarım bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı ezilmiş dong quai tohumu konur. 10 dakika demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra içilir.

Dong quai bitkisinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerinin incelediğimiz makalemizin sonuna gelirken yazımız için yapacağınız yorumların bizler için çok değerli olduğunu hatırlatır, ilginiz için teşekkür ederiz.

Sıradaki yazımız : DÜĞÜN ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder