27 Ağustos 2014 Çarşamba

Düğün Çiçeği


Düğün çiçeğinin yapısal özellikleri, kullanım yöntemleri ve faydaları hakkında derlediğimiz yazımızın siz değerli okurlarımız için faydalı olağagını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

Düğün Çiçeği


Düğün çiçeği (Ranunculus), düğün çiçeğigiller familyasından yaklaşık 400 kadar türü bulunan otsu bitki türdür.
Yumru köklü, köksaplı, stolonlu veya gövde tabanı soğanlı, bir yıllık ve çok yıllık otsu bitkilerdir. Genellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklenen düğün çiçekleri yaz boyunca geniş koloniler oluşturarak yayılım gösterirler.

Çanak yapraklar meyvede kalıcıdır, 3-5 kadar, genellikle yeşil bazen mor, sarı veya beyaz renklidir. Şekli dikdörtgensi-eliptik, yumurtamsı veyahut mızrak biçimindedir. Taç yapraklar birbirinden farklı, rengi sarı nadiren beyaz, kırmızı veya yeşildir.


Düğün Çiçeğinin Fayaları


Basur memelerinin şikayetlerini giderir.Kullanılan yeri köküdür ve haricen kullanılır. Kavak merhemi ile birlikte basura karşı faydalıdır. Dikkatli olunmalıdır. Zehirlenme halinde kusma, ishal ve baş dönmesi gibi belirtiler görülebilir.
Zehirli olduğu için çayı yapılmaz ve dahilen kullanılmaz. 


Düğün çiçeğinin zararları

 

Düğün çiçeklerine elle temas edildiğinde Ranunculin, Protoanemonin olarak bilinen bir forma dönüşür ve insanlarda deri iltihaplanmasına sebep olur. Bu yüzden bitkilere uzun süre dokunulmaması sağlık açısından önem taşır. Kurutulmuş düğün çiçekleri toksik etkisini kaybeder

Zehirli ve yakıcı bir bitki olduğu için tedavi amacıyla kullanımı çok sınırlıdır. Bazı türleri tedavi için haricen kullanılır. Romatizmaya iyi gelir.

Yzaımızın sonuna gelirken  Düğün çiçeğinin yapısal özellikleri, kullanım yöntemleri ve faydaları hakkında derlediğimiz makalemizin sizler için faydalı olduğuu ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.

Bir sonraki yazımız: DULAPTAL OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder